Vande Mataram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 Vande Mataram ( Vande Mātaram, e shkruar gjithashtu Bande Mataram ; Bônde Mātôrôm ; përkth. Të lavdëroj, Mëmëdheu ) është një poezi e shkruar në sanskritisht dhe bengali të sanskritizuar [1] [2] nga Bankim Chandra Chatterjee në vitet 1870. [3] [4] Dy vargjet e para të poemës u miratuan si Kënga Kombëtare e Indisë në tetor 1937 nga Kongresi Kombëtar Indian . [5] [6]

Poema u botua për herë të parë në 1882 si pjesë e romanit bengali të Chatterjee Anandmath . [7] Është një odë për mëmëdheun, e personifikuar si “nëna perëndeshë” në vargjet e mëvonshme, të popullit. Kjo fillimisht i referohej Bengalit, me figurën "nënë" pra Banga Mata (Nëna Bengal), megjithëse teksti nuk e përmend këtë në mënyrë eksplicite. [8] [9] [10] [11] Nacionalisti dhe filozofi indian Sri Aurobindo e quajti Vande Mataram "Himni kombëtar i Bengalit". [12]

Sidoqoftë, poema luajti një rol jetik në lëvizjen e pavarësisë indiane . Fillimisht fitoi rëndësi politike kur u recitua nga Rabindranath Tagore në Kongres në 1896. [13] [14] [15] Në vitin 1905, ajo ishte bërë e njohur në mesin e aktivistëve politikë dhe luftëtarëve të lirisë si një këngë marshimi. [15] Kënga, si dhe Anandmath, u ndaluan nën sundimin kolonial britanik nën kërcënimin e burgimit, duke e bërë përdorimin e saj revolucionar. Ndalimi u anulua përfundimisht nga qeveria indiane pas pavarësisë në 1947. [16] [17]


Më 24 janar 1950, Asambleja Kushtetuese e Indisë miratoi Vande Mataram-in si këngën kombëtare të Republikës. Presidenti i Indisë Rajendra Prasad deklaroi se kënga duhet të nderohet në mënyrë të barabartë me himnin kombëtar të Indisë, Jana Gana Mana . [18] Megjithëse Kushtetuta e Indisë nuk i referohet një "kënge kombëtare", [19] [20] Qeveria paraqiti një deklaratë në Gjykatën e Lartë të Delhi në nëntor 2022 duke deklaruar se Jana Gana Mana dhe Vande Mataram "do të qëndronin në të njëjtin nivel". ”, dhe se qytetarët duhet të tregojnë respekt të barabartë për të dyja kompozimet. [21]

Dy vargjet e para të këngës i referohen "nënës" dhe "mëmëdheut", pa asnjë konotacion fetar. Megjithatë, vargjet e mëvonshme përmendin perëndesha hindu të tilla si Durga . [22] [23]


Ndryshe nga himni kombëtar, nuk ka rregulla apo dekorum që duhet/n respektuar kur recitohet Vande Mataram . [24]

 1. ^ https://knowindia.india.gov.in/national-identity-elements/national-song.php
 2. ^ "Vande Mataram". www.mustrad.org.uk. Marrë më 2021-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "National Identity Elements - National Song - Know India: National Portal of India". knowindia.gov.in. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2017. Marrë më 2021-07-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Staff Reporter (2017-07-14). "Vande Mataram was in Sanskrit, AG clarifies". The Hindu (në Indian English). ISSN 0971-751X. Marrë më 2021-07-24.
 5. ^ Sabyasachi Bhattacharya (2003). Bande Mataram, the Biography of a Song. Penguin Books. fq. 17–24. ISBN 978-0-14-303055-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ S. K. BOSE (2015). Bankim Chandra Chatterji. Publications Division Ministry of Information & Broadcasting. fq. 88–92. ISBN 978-81-230-2269-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Sabyasachi Bhattacharya (2003). Bande Mataram, the Biography of a Song. Penguin. fq. 1–8, 73–76, 90–99. ISBN 978-0-14-303055-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Bankim's Vande Mataram originally referred to Banga Mata not Bharat Mata: Netaji's grand nephew in new book". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Mother in Bande Mataram is not Mother India". 8 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "History revisited: 'Bande Mataram' was written as a song about Bengal – not India". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Bharat Mata: From freedom struggle metaphor to patriotism's litmus test". 21 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Sri Aurobindo commented on his English translation of the poem, "It is difficult to translate the National Anthem of Bengal into verse in another language owing to its unique union of sweetness, simple directness and high poetic force." Cited in Bhabatosh Chatterjee (ed.), Bankim Chandra Chatterjee: Essays in Perspective, Sahitya Akademi, Delhi, 1994, p. 601.
 13. ^ "National Song of India". Government of India. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2013. Marrë më 29 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "National Song". knowindia.gov.in. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Diana L. Eck (2012). India: A Sacred Geography. New York: Random House (Harmony Books). fq. 95–97. ISBN 978-0-385-53190-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Bankimcandra Chatterji (2005). Anandamath, or The Sacred Brotherhood. Oxford University Press. fq. 71–78. ISBN 978-0-19-803971-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Aurobindo Mazumdar (2007). Bande Mataram and Islam. Mittal Publications. fq. 18–22, 30–31. ISBN 978-81-8324-159-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "National Symbols | National Portal of India". Marrë më 23 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "HC dismisses plea to declare 'Vande Mataram' as national anthem or song". The Indian Express (në Indian English). 2019-07-27. Marrë më 2019-11-01.
 20. ^ "No concept of National Song in Constitution, says SC". Hindustan Times (në anglisht). 2017-02-17. Marrë më 2019-11-01.
 21. ^ "Jana Gana & Vande Mataram 'stand on same level': Govt in HC". Times of India (në anglisht). 2022-11-07. Marrë më 2022-11-07.
 22. ^ Sabyasachi Bhattacharya (2003). Bande Mataram, the Biography of a Song. Penguin Books. fq. 34–37, 81. ISBN 978-0-14-303055-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Sumathi Ramaswamy (2009). The Goddess and the Nation: Mapping Mother India. Duke University Press. fq. 125–142. ISBN 978-0-8223-9153-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "No rules on singing, playing of 'Bande Mataram': Government". The Times of India. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 2017-02-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)