Rabindranat Tagora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rabindranath Tagore
U lind më7 maj 1861
Kalkutë, Indi, India India
Vdiq më7 gusht 1941
Kalkutë Indi
KombësiaIndiane
Gjinitë letrarePoet, Dramaturg, Romansier, Eseist

Rabindranat Tagore (Rabindranath Tagore; Kalkutë 7 maj 1861 - 7 gusht 1941) ishte poet, dramaturg dhe filozof indian.

Ka shkruar më shumë se 1000 poema, 24 drama, tetë romane, dhe më shumë se 2000 poezi, një numër të madhe eseshë dhe proza të tjera. Poezia e tij çmohet për zgjim emocionesh, esetë për mendime të mëdha, a romanet për vetëdijsim të shoqërisë. Qëllimi i tij kryesor ka qenë lidhja e lindjes me perendimin. Ai pezinë e vetë, e përktheu në gjuhën angleze.

Fitoi Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 1913.

Veprat në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është përkthyer në gjuhën shqipe që në vitet '30 nga Nexhat Hakiu (Shkallët e lumit, Populli 1935),[1] Gjergj Bubani (Illyria, Drita 1936; Drita, prill-maj 1938) më pas N.G.B (1943),[2] Alqi Kristo (Kopshtari: lirika; Tiranë 1961; Prishtinë 1969), Lundra prej letre në Shkup 1964, Agim Vinca dhe Nexhat Mustafa (Gitanjali; Shkup: Biblioteka "Valët", 1975), Vedat Kokona (Stuhi në Gang: roman; Tiranë, 1957; Prishtinë, 1965-1975-1977-1986; ribot. Tiranë, 2004), Fahredin Gunga dhe Abdullah Konushevci (Gitanxhali, mbledhja e frutave; Prishtinë: Rilindja, 1988), Mihal Hanxhari (Tiranë, 2003), Miltiadh Bode (Góra,Tiranë, 2009), Ukë Zenel Buçpapaj (Tiranë, 2016).[3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Habazaj, Albert (22 qershor 2015). "Nexhat Hakiu, poet i manifestit të dashurisë". Tirana Observer. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2017. Marrë më 2 mars 2018.
  2. ^ Gjinaj, Maksim; Elmazi, Myrvete; Mele, Margarita (2010). Bibliografi e librit shqip në fondet e Bibliotekës Kombëtare (PDF). Tiranë: Biblioteka Kombëtare, Sektori i Bibliografisë Kombëtare. fq. 558. ISBN 9992773189. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 shtator 2021. Marrë më 10 nëntor 2021.
  3. ^ Fondi online i Bibliotekës Kombëtare, bksh.al.