Barbarizmi (gjuhësi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një barbarizëm është një fjalë, shprehje ose shqiptim jo standard në një gjuhë, veçanërisht ai që konsiderohet si një gabim në morfologji, ndërsa një solecizëm është një gabim në sintaksë.[1] Etiketa fillimisht u aplikua për përzierjen e greqishtes së vjetër ose latinishtes me gjuhë të tjera, por u zgjerua për të treguar çdo fjalë ose shprehje të papërshtatshme në studimet klasike dhe përfundimisht në çdo gjuhë që konsiderohet e palëmuar ose e vrazhdë.[2] Termi përdoret kryesisht për gjuhën e shkruar.

Pa asnjë kuptim teknik të pranuar në gjuhësinë moderne, termi përdoret pak nga shkencëtarët përshkrues bashkëkohorë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Livy's Patavinitas," Kurt Latte, Classical Philology, Vol. 35, No. 1 (Jan., 1940), pp. 56–60
  2. ^ James Murray, red. (1885). "barbarism, n.". Oxford English Dictionary. London: Clarendon Press. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ McArthur, Roshan (2005). R. McArthur & T. McArthur (red.). Concise Oxford Companion to the English Language. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-280637-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)