Jump to content

Barbi e liqenit të mjellmave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi e liqenit të mjellmave
Regjia ngaOwen Hurley
Shkruar ngaElana Lesser
Cliff Ruby
ProdhuesiKim Dent Wilder
Rob Hudnut
LuajnëKelly Sheridan
Mark Hildreth
Kelsey Grammer
Kathleen Barr
Nicole Oliver
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiGreg Richardson
MuzikaArnie Roth

Kompanitë prodhuese
Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaArtisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
30 shtator 2003
Kohëzgjatja
83 minuta
ShtetetSHBA
Kanada
GjuhaAnglisht

Barbi e liqenit të mjellmave (titulli origjinal: Barbie of Swan Lake) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.[1] Filmi është i bazuar në baletin e Çajkovskit dhe është filmi i tretë në serinë e filmave të Barbit.

Odeta, e bija e një furrtari, ndjek një njëbrirësh në Pyllin e Magjepsur dhe transformohet në një mjellmë nga një magjistar shpirtkeq, i cili synon që ta mposhtë mbretëreshën e zanave.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Barbi / Odeta
 • Mark Hildreth – Princi Daniel
 • Kelsey Grammer – Rothbart
 • Venus Terzo – Lila
 • Kathleen Barr – Mbretëresha Zanë
 • Nicole Oliver – Karlita
 • Ian James Corlett – Ivan
 • Maggie Wheeler – Odil
 • Michael Dobson – Erazmus
 • Chantal Strand – Keli
 • Gina Stockdale – Nëna e Danielit
 • Garry Chalk – Babai i Odetës
 • Brian Drummond – Rexhi

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Luljeta Bitri – Barbi / Odeta
 • Lorenc Kaja – Princi Daniel
 • Yllka Mujo – Mbretëresha Zanë
 • Suela Qoshja – Odil / Keli
 • Erion Hinaj – Erazmus
 • Alma Koleci – Nëna e Danielit
 • Erion Kame – Rexhi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie of Swan Lake". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)