Barbi e liqenit të mjellmave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barbi e liqenit të mjellmave
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2003
Regjia Owen Hurley
Prodhimi Kim Dent Wilder
Rob Hudnut
Skenari Elana Lesser
Cliff Ruby
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Mark Hildreth
Kelsey Grammer
Kathleen Barr
Nicole Oliver
Muzika Arnie Roth
Kinematografia Walter P. Martishius
Montazhi Greg Richardson
Studioja kinematografike Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Artisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e daljes në kinema 30 shtator 2003
Kohëzgjatja 83 minuta
Shteti SHBA
Kanada
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.3/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi Raperonzola
Pasohet nga Barbi: Princesha dhe e varfëra

Barbi e liqenit të mjellmave (titulli origjinal: Barbie of Swan Lake) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.[1] Filmi është i bazuar në baletin e Çajkovskit dhe është filmi i tretë në serinë e filmave të Barbit.

Odeta, e bija e një furrtari, ndjek një njëbrirësh në Pyllin e Magjepsur dhe transformohet në një mjellmë nga një magjistar shpirtkeq, i cili synon që ta mposhtë mbretëreshën e zanave.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Barbi / Odeta
 • Mark Hildreth – Princi Daniel
 • Kelsey Grammer – Rothbart
 • Venus Terzo – Lila
 • Kathleen Barr – Mbretëresha Zanë
 • Nicole Oliver – Karlita
 • Ian James Corlett – Ivan
 • Maggie Wheeler – Odil
 • Michael Dobson – Erazmus
 • Chantal Strand – Keli
 • Gina Stockdale – Nëna e Danielit
 • Garry Chalk – Babai i Odetës
 • Brian Drummond – Rexhi

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Luljeta Bitri – Barbi / Odeta
 • Lorenc Kaja – Princi Daniel
 • Yllka Mujo – Mbretëresha Zanë
 • Suela Qoshja – Odil / Keli
 • Erion Hinaj – Erazmus
 • Alma Koleci – Nëna e Danielit
 • Erion Kame – Rexhi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie of Swan Lake". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013.