Kelsey Grammer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kelsey Grammer
U lind në
Allen Kelsey Grammer

21 shkurt 1955
Faqja në rrjetkelseylive.com

Allen Kelsey Grammer lindi më 21 shkurt 1955Saint Thomas te Ishujt e Virgjër të Amerikës. Është një aktor amerikan.

Ai u bë i njohur me rolin të Dr. Frasier Crane, që së pari në Cheers prej 1984 deri 1993 e portretizoj. Roli i tij në Cheers ishte aq i suksesshëm, që një spin-off me emrin Frasier doli, që u prodhua prej 1993 deri 2004. Episodi i fundit të Frasier u transmetua në ShBA më 13 maj 2004 dhe u pa nga 25,2 milion shikues. Ai po ashtu e dublon Sideshow Bob në serinë e animuar Simpsons.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2007 The Simpsons Movie Sideshow Bob dublim
2006 Significant Others Francis
X-Men: The Last Stand Dr. Hank Mccoy / The Beast
2006 Medium Angel of Death
2006 Even Money Detective Brunner
2005 The Good Humor Man Mr. Skibness
2005 Kelsey Grammer Presents: The Sketch Show role të ndryshme
2004 A Christmas Carol Ebenezer Scrooge Film televiziv
2004 Teacher's Pet Dr. Ivan Krank dublim
2003 Gary the Rat Gary 'The Rat' Andrews dublim / seri
2003 The Big Empty Agent Banks
2003 Benedict Arnold: A Question of Honor George Washington Film televiziv
1993-2004 Frasier Frasier Crane seri
1990- The Simpsons Sideshow Bob dublim / seri
1982-1993 Cheers Frasier Crane seri
1999 Animal Farm Snowball dublim
1996 Down Periscope Commander Dodge

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Dubluesit te Simpsons

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.