X-Men: The Last Stand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
X-Men: The Last Stand
Regjia ngaBrett Ratner
Shkruar nga
Bazuar nëX-Men
nga Stan Lee
Jack Kirby
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDante Spinotti
Montazhi
MuzikaJohn Powell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
24 maj 2006 (Kanë)
26 maj 2006 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
104 minuta[2]
Shtetet
GjuhaAnglisht
Buxheti$210 million[4][5]
Fitimi$460.4 million[5]

X-Men: The Last Stand[6] (i tregtuar edhe si X3: The Last Stand, ose X-Men 3) është një film superhero i vitit 2006 i bazuar në librat komikë X-Men të botuar nga Marvel Entertainment Group.[7] Është vazhdimi i X2, si dhe pjesa e tretë në serinë e filmave X-Men, dhe u drejtua nga Brett Ratner. Ai përmban një kast ansambli duke përfshirë Hugh Jackman, Halle Berry, Ian McKellen, Famke Janssen, Anna Paquin, Kelsey Grammer, James Marsden, Rebecca Romijn, Shawn Ashmore, Aaron Stanford, Vinnie Jones, dhe Patrick Stewart. I shkruar nga Simon Kinberg dhe Zak Penn, filmi bazohet lirshëm në dy harqe të tregimeve të librit komik X-Men, "Gifted" dhe "The Dark Phoenix Saga", me një komplot që sillet rreth një "kurimi mutant" që shkakton pasoja serioze midis mutantët dhe njerëzit, dhe mbi ringjalljen e Jean Grey e cila lëshon një forcë të errët.

Bryan Singer, i cili kishte drejtuar dy filmat e mëparshëm, X-Men and X2, vendosi të linte vazhdimin për të punuar në Superman Returns (2006). Kompozitori dhe redaktori i X2, John Ottman dhe skenaristët e X2, Dan Harris dhe Michael Dougherty u larguan gjithashtu për të punuar në Superman Returns, siç bëri edhe James Marsden, i cili kishte kohë shumë të kufizuar në ekran në The Last Stand përpara se personazhi i tij të vritej për shkak të largimit të tij nga filmi. Singer nuk e kishte përcaktuar as historinë e një filmi të tretë. Matthew Vaughn, i cili bashkë-shkroi skenarin (megjithëse ishte i pakredituar) dhe fillimisht u punësua si regjisor i ri, u largua për shkak të çështjeve personale dhe profesionale dhe u zëvendësua me Ratner. Xhirimet u zhvilluan nga gushti 2005 deri në janar 2006 me një buxhet prej 210 milionë dollarësh, dhe rrjedhimisht ishte filmi më i shtrenjtë i realizuar në kohën e publikimit.

X-Men: The Last Stand u shfaq premierë në seksionin jashtë konkurrencës në Festivalin e Filmit në Kanë 2006,[8] dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 26 maj nga 20th Century Fox. Ai fitoi rreth 459 milionë dollarë në mbarë botën, duke u bërë filmi i shtatë me fitimet më të larta të vitit 2006; ishte në atë kohë filmi me fitimet më të larta në seri dhe pas vitit 2018 ishte filmi i katërt me fitimet më të larta të ekskluzivitetit. Ai mori komente të përziera nga kritikët dhe u konsiderua inferior ndaj paraardhësve të tij.

Një vazhdim i pavarur, The Wolverine, u publikua në 2013; ai u pasua nga X-Men: Days of Future Past një vit më vonë në 2014, i cili përsëriti ngjarjet e The Last Stand.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1986, Charles Xavier dhe Erik Lehnsherr takojnë të Jean Grey të re në shtëpinë e prindërve të saj për ta ftuar atë të bashkohet me shkollën e tyre, X-Mansion.

Dhjetë vjet më vonë në vitin 1996, industrialisti Warren Worthington II zbulon se djali i tij është një mutant ndërsa ky i fundit përpiqet t'i presë krahët.

Në të tashmen, Worthington Labs njofton një vaksinë, për të shtypur gjenin X që u jep mutantëve aftësitë e tyre dhe ofron "kurimin" për çdo mutant që e dëshiron atë. Kura i intereson disa mutantë si Rogue, e cila nuk mund të prekë askënd pa i dëmtuar, ndërsa të tjerët janë të kujdesshëm ndaj tij. Magneto rithemelon Vëllazërinë e Mutantëve me ata që kundërshtojnë kurën, duke paralajmëruar se do të armatohet për të shfarosur racën mutant. Me ndihmën e Pyro, Callisto dhe disa mutantë të tjerë, Magneto sulmon një burg të lëvizshëm dhe liron Mystique, Multiple Man dhe Juggernaut. Mystique mbron Magneton nga një shigjetë kurë dhe humb aftësitë e saj mutant. Magneto e braktis atë.

Scott Summers, ende i shqetësuar për humbjen e Jean Grey, shkon me makinë në vendin e saj të pushimit në Liqenin Alkali. Jean i shfaqet Scott, por ndërsa të dy puthen, Jean e vret atë. Duke ndjerë probleme, Xavier dërgon Logan dhe Storm për të hetuar. Kur mbërrijnë, ata gjejnë vetëm shkëmbinj që notojnë telekinetikisht, syzet e Scott dhe një Jean të pavetëdijshme.

Në X-Mansion, Xavier shpjegon se kur Jean sakrifikoi veten për t'i shpëtuar ata, ajo gjithashtu liroi "Phoenix", një personalitet i errët alternativ me potencial shkatërrues si perëndi, të cilin Xavier e kishte shtypur telepatikisht. Logan është i neveritur kur mëson për këtë ndërhyrje psikike me mendjen e Jean, por, sapo ajo zgjohet, ai zbulon se ajo e vrau Scott dhe nuk është Jean Grey që njihte dikur. Phoenix del, rrëzon Loganin dhe arratiset në shtëpinë e saj të fëmijërisë. Duke mësuar për ringjalljen e Jean, Magneto dhe Vëllazëria mbërrijnë në shtëpinë Grey në të njëjtën kohë me X-Men. Magneto dhe Xavier hyjnë brenda dhe të dy luftojnë për besnikërinë e Jean derisa të rishfaqet Phoenix. Ajo shkatërron shtëpinë dhe shpërbën Xavier, pastaj largohet me Magneton.

Duke marrë në pyetje një Mystique të pafuqishëm, FBI zbulon bazën e Magneto në pyll dhe e bastis atë. Megjithatë, nënshkrimet e zbuluara të nxehtësisë njerëzore në kamp janë Multiple Man dhe kopjet e tij. Magneto dhe Vëllazëria sulmojnë Alkatrazin me qëllimin për të vrarë një mutant të ri të quajtur Jimmy, gjenomi i të cilit përdoret për të krijuar kurën. Ata mposhtin trupat ushtarake derisa X-Menët e mbetur arrijnë për t'u përballur me ta. Gjatë përleshjes, Kitty Pryde shpëton Jimmy nga Juggernaut. Logan shpërqendron Magneto që Hank McCoy t'i injektojë kurën, duke i anuluar fuqitë e tij. Phoenix zgjohet dhe fillon të shkatërrojë këdo brenda rrezes së fuqive të saj. Logan e kupton se vetëm ai mund të ndalojë Feniksin për shkak të faktorit të tij shërues dhe skeletit adamantium. Kur Logan i afrohet asaj, Jean për një moment fiton kontrollin dhe i lutet që ta vrasë. Logan godet me thikë Jean, duke vrarë Feniksin, por vajton vdekjen e saj.

Dikur më vonë, të drejtat e mutantëve më në fund fitohen dhe shkolla e Xavier ende funksionon me Stormin si drejtoreshë. Presidenti i Shteteve të Bashkuara emëron McCoy si ambasador në Kombet e Bashkuara. Rogue, pasi ka marrë kurën, rindez marrëdhënien e saj me Bobby Drake. Ndërkohë, Magneto ulet në një tabelë shahu në San Francisko, në dukje njeri dhe i dobët. Ndërsa Magneto bën gjeste drejt një shahu metalik, ajo lëkundet pak.

Diku tjetër, Moira MacTaggert duke kontrolluar një paciente në koma, habitet kur e përshëndet me zërin e Xavierit.

Rolët dhe aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

X-Men 3 — Archangel - Beast - Callisto - Colossus - Cyclops - Iceman - Storm - Wolverine
Dr. Jean Grey/Phoenix - Juggernaut - Magneto - Mystique - Professor Charles Xavier - Pyro - Rogue - Shadowcat
Aktori Roli
Hugh Jackman Wolverine / James "Logan" Howlett
Patrick Stewart Professor X / Charles Xavier
Ian McKellen Magneto / Eric Lensherr
Halle Berry Storm / Ororo Munroe
Famke Janssen Phoenix / Jean Grey
James Marsden Cyclops / Scott Summers
Anna Paquin Rogue / Marie
Rebecca Romijn Mystique / Raven Darkholme
Kelsey Grammer Beast / Dr. Henry "Hank" McCoy
Shawn Ashmore Iceman / Bobby Drake
Aaron Stanford Pyro / John Allerdyce
Vinnie Jones Juggernaut / Cain Marko
Ben Foster Angel / Warren Worthington III
Ellen Page Shadowcat / Kitty Pryde
Daniel Cudmore Colossus / Piotr Rasputin
Dania Ramirez Callisto
Michael Murphy Warren Worthington II
Shohreh Aghdashloo Dr. Kavita Rao
Josef Sommer The President
Bill Duke Trask
Eric Dane Multiple Man / Jamie Madrox
Kea Wong Jubilee / Jubilation Lee
Connor Widdows Jones
Bryce Hodgson Artie
Luke Pohl Flea
Shauna Kain Siryn / Theresa Rourke Cassidy
Cameron Bright Leech / Jimmy
Adrian Hough Mr. Grey
Desiree Zurowski Mrs. Grey
Haley Ramm Young Jean Grey
Cayden Boyd Young Warren Worthington III
Julian Richings Mutant theatre organizer
Benita Ha Worthington technician
Omahyra Arclight
Ken Leung Kid Omega (see "Cast notes" above)
Aaron Pearl Team leader
Ron James Prison truck driver
Julian D. Christopher Prison truck guard
Makenzie Vega Prison truck little girl
Anthony Heald FBI Mystique Interrogator
R. Lee Ermey Sergeant
Tanya Newbould Dr. McCoy's assistant
Peter Kawalski Photographer
John Pyper-Ferguson Minivan father
Chelah Horsdal Minivan mother
Justin Callan Minivan son
Brenna O'Brien Minivan daughter
Robert Hayle National Guardsman captain
Donna Goodhand Rogue's mother
Stan Lee Waterhose man
Chris Claremont Lawnmower man
Mei Melançon Psylocke
Via Saleaumua Phat
Emy Aneke Alcatraz lieutenant
Richard Yee Little Phat
Alex Ferris Minivan son #2
Lloyd Adams Lizard man
Lance Gibson Spike
Ronald Becker Commander
Zoltain Buday Mutant cure #1
Brad Kelly Prison truck guard [#2]
Mei Jung Lee Newscaster
Clayton Watmough Glob Herman
Uncredited: Olivia Williams Dr. Moira MacTaggert

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "X-Men The Last Stand (2006)" (në anglisht). London: British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 10 maj 2014. For full data, click "Show more" link.
  2. ^ "X-Men – The Last Stand (12A)" (në anglisht). British Board of Film Classification. 11 maj 2006. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2016. Marrë më 2 maj 2016.
  3. ^ a b "X-Men: The Last Stand" (në anglisht). American Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më 8 janar 2017.
  4. ^ Daly, Steve (6 qershor 2006). "X Marks the Shots". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2009. Marrë më 12 shtator 2009.
  5. ^ a b "X-Men: The Last Stand (2006)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2016. Marrë më 8 janar 2017.
  6. ^ Dargis, Manohla (2015). "X-Men: The Last Stand (2006)". Movies & TV Dept. The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2015. Marrë më 9 prill 2014.
  7. ^ "X-men The Last Stand". Writers Guild of America West (në anglisht). 25 janar 2006. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2023. Marrë më 17 korrik 2022.
  8. ^ "2006 Official Selection - Out of Competition". Festival de Cannes (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]