Anna Paquin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anna PaquinX2.
Anna Paquin në X-Men: The Last Stand.

Anna Helene Paquin lindi më 24 korrik 1982Winnipeg, Manitoba, Kanada. Është një aktore kanadeze-zelandeze.

Anna Paquin është më reja nga 3 fëmijët. Kur ajo ishte 4 vjet, shkoi ajo me familjen nga Kanada në Zelandën e Re. Babai saj Brian Paquin, një mësues sportit kanadez, dhe nëna e saj Marie Brophy, një mësuese anglishtës, u ndarën, kur Anna në Kanada Fly Away Home e xhiroi.

Për rolin e saj si Flora në The Piano fitoi ajo një Oskar si aktorja më e mira dytësore. Në anë të filmit luajti ajo edhe në teatër, përfshirë The Glory of Living (New York, 2001) dhe This Is Our Youth (London, 2002).

Në filmat e X-Men ajo paraqiti në të tre pjesat personazhin Rogue.

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Films[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
1993 The Piano Flora McGrath
1996 Jane Eyre Young Jane Eyre
Fly Away Home Amy Alden
1997 Amistad Queen Isabella
1998 Hurlyburly Donna
1999 A Walk on the Moon Alison Kantrowitz
She's All That Mackenzie Siler
All the Rage Annabel Lee
2000 X-Men Rogue/Marie
Almost Famous Polexia Aphrodisia
Finding Forrester Claire Spence
2001 Buffalo Soldiers Robyn Lee
2002 Darkness Regina
25th Hour Mary D'Annunzio
2003 X2 Rogue/Marie
2005 The Squid and the Whale Lili
2006 X-Men: The Last Stand Rogue/Marie
2007 Blue State Chloe Hamon
Trick 'r Treat Laurie
2010 The Romantics Lila Hayes
Open House Jennie
2011 Scream 4 Rachel
Margaret Lisa Cohen
2013 Straight A's Katherine
Free Ride Christina
2014 X-Men: Days of Future Past Rogue/Marie
Black Wings Has My Angel Virginia

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telefilms[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
1997 The Member of the Wedding Frankie Addams
2007 Bury My Heart at Wounded Knee Elaine Goodale
2009 The Courageous Heart of Irena Sendler Irena Sendler [owa]

Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
2008 True Blood Sookie Stackhouse 2008-2014

Short[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
2011 The Carrier Kim

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
2013 Susanna Katie 6 epsodes, 2013
(WIGS Production)

Voice[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
1986 Laputa: Castle in the Sky Sheeta 1986 & 2003
2004 Steamboy James Ray Steam
2007 Mosaic Maggie video
2011 Phineas and Ferb Kristen 1 episode, 2011

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]