Shohreh Aghdashloo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shohreh Aghdashloo si Dina Araz në 24

Shohreh Aghdashloo (persik: شهره آغداشلو [ʃoɦˈrɛ ɔːγdɔːʃˈluː], lindur si Shohreh Vaziri-Tabar شهره وزیری تبار [ʃoɦˈrɛ væziːˌriːtæˈbɔːr]) lindi më 11 maj 1952Teheran. Është një aktore iraneze të filmit dhe teatrit. Ishte e nominuar për Academy Award për filmin House of Sand and Fog, luajti po ashtu edhe në serinë 24 dhe filmin X-Men: The Last Stand

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2006 The Nativity Story Elizabeth
The Lake House Dr. Anna Klyczynski
X-Men: The Last Stand Dr. Kavita Rao
American Dreamz Nazneen Riza
2005 The Exorcism of Emily Rose Dr. Adani
2003 House of Sand and Fog Nadereh 'Nadi' Behrani Academy Award Nomination - Best Supporting Actress
2002 Maryam Homa Armin
2001 America So Beautiful Exiled Actress
2000 Surviving Paradise Pari
1993 Twenty Bucks Ghada Holiday i pari rolë filmi amerikanë
1989 Guests of Hotel Astoria
1978 Sooteh-Delan Aghdas
1977 Gozaresh Critics Award at Moscow Film Festival
1976 Shatranje Bad

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.