Barcelona Gipsy balKan Orchestra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) është një grup i krijuar në vitin 2012 në Barcelonë, Spanjë. Grupi bazohet në shumë ndikime muzikore, duke përfshirë muzikën Klezmer, Jazz Manouche dhe muzikën rome. BGKO gjithashtu eksploron tingujt e disa rajoneve të Evropës Lindore dhe merr frymëzim nga muzika në rajonet e Amerikës së Jugut, Spanjës dhe Lindjes së Mesme.[1]

Në vitin 2015 grupi ndryshoi emrin e tij nga Barcelona Gipsy Klezmer OrchestraBarcelona Gipsy balKan Orchestra, duke mbajtur BGKO si akronim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e përhershëm të BGKO janë vokalistja Margherita Abita ( Itali), klarinetisti Daniel Carbonell (Spanjë), fizarmonikësja Mattia Schirosa (Itali), kontrabasisti Ivan Kovačević (Serbi), kitaristi Julien Chanal (Francë) dhe perkusionisti Stelios Togias (Greqi). BGKO përfshin gjithashtu muzikantë nomadë të rradhës dhe grupi pasqyron stilin e artistëve të ndryshëm që kanë qenë pjesë e tij.

Grupi filloi në pranverën e vitit 2012, kur njëmbëdhjetë muzikantë u mblodhën në Barcelonë për të festuar Ditën Ndërkombëtare të Romëve . Disa prej tyre ishin takuar tashmë në sesione të ndryshme reçeli, duke përfshirë në El Arco de la Virgen, dhe në ambiente të tjera muzikore në Barcelonë.

Në vitin 2013, Orkestra Gipsy Klezmer e Barcelonës publikoi vetë albumin e saj të parë, Imbarca, i cili u ripublikua një vit më vonë me vinyl EP Satélite K. Ripublikimi përfshinte tre këngë të reja: " Hasta Siempre, Comandante ", "Cigani Ljubiat Pesnji" dhe "La dama d'Aragó". Pas publikimit të Satélite K në 2014, BGKO luajti në turne nëpër Itali, Greqi, Maltë, Serbi, Slloveni, Gjermani dhe Francë, në koncerte dhe festivale në Spanjë dhe në Auditoriumin e Barcelonës.

BGKO organizoi Ribashkimin Ballkanik në mars 2015, i cili mblodhi së bashku shumë muzikantë të shquar ballkanikë nga e gjithë Evropa, duke përfshirë saksofonistin maqedonas Mbreti Ferus Mustafov (referues nga muzika East Gipsy), Vlado Kreslin (i njohur për bashkëpunimet e tij me REM) dhe turkun. këngëtarja Nihan Devecioglu . Rreth 1300 persona morën pjesë në koncertin, i cili u mbajt në Sala Apolo. Disku i dytë i BGKO, i cili doli nga ky takim ballkanik, u publikua në shtator 2015. Gjatë gjithë vitit 2015, grupi luajti në Granada, Málaga, Palau de la Música Catalana, Irlandë, Holandë, Francë, Austri, Zvicër, Serbi, Gjermani dhe Stamboll.

Versioni i tij i "Djelem Djelem", himni ndërkombëtar romë, ka marrë më shumë se 10,000,000 shikime në YouTube.

Gjatë pranverës 2015, BGKO filloi një bashkëpunim menaxhimi dhe rezervimi me Diggers Music.[2]

Në fund të vitit 2019, vokalistja kryesore Sandra Sangiao u largua nga grupi.[3]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Imbarca (2012)
  • Ribashkimi Ballkanik (2015)
  • Europa cierra la frontera – Kolona zanore (2016)
  • Del Ebro al Danubio (2016)
  • Avo Kanto (2018)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Entrevista a Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra - Worldgroove". www.acidconga.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2019. Marrë më 9 prill 2022.
  2. ^ "Frusion agency - Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra". frusion.co.uk (në anglisht). Marrë më 2016-03-30.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "BGKO History & Former members" (në anglisht). Marrë më 29 nën 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]