Barrie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Barrie (kthjellim).


Barrie
—  qytet  —
flamuri_figura
Pamje nga Barrie

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Kontea Simcoe
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°24′48″V 79°40′49″P / 44.413333°V 79.680194°P / 44.413333; -79.680194 (Barrie)Koordinatat: 44°24′48″V 79°40′49″P / 44.413333°V 79.680194°P / 44.413333; -79.680194 (Barrie)
Lartësia 252 m (m.n.d)
Sipërfaqja 76,99 km2
Popullsia 128.430 banorë 2006
Dendësia 1.668,14 banorë/km2
Prefiksi 705
Kodi Postar L4M-L4N
Vendndodhja
Barrie is located in Kanadaja
Barrie
Barrie
www.barrie.ca/

Barrie është një qytetKontea Simcoe, provinca Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 76.99 km² dhe popullsi 128430 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Barrie – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario