Bartolomeo Minio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bartolomeo Minio ishte, ndër të tjera, komisar dhe kapiten Venecian (provveditore e capitanio) i "Napoli di Romagna" (Nafplion i sotëm, Greqi), një zotërim venecian në More (Peloponez) nga 1479 të 1483. Mesazhet e tij (dispacci) drejt Venecias përbëjnë një burim historik për pjesën jugore të Greqisë në pjesën e vonë të shekullit 15-të, gjatë dekadave të para të pushtimit Osman.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Citatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Colón, Ferdinand; Keen, Benjamin (1992). The Life of the Admiral Christopher Columbus. Rutgers, NJ: Rutgers University Press. ISBN 978-0-81-351801-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)