Basit Abdul Khalid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Basit Abdul Khalid
Të dhënat personale
Data e lindjes10 gusht 1996
Vendi i lindjesGana
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualPrishtina
Numri9
Karriera në rini
0–2016Dreams F.C.
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2016–Prishtina51(16)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Basit Abdul Khalid (lindi më 10 gusht 1996) është futbollistë ganezë i cili luan për klubin kosovar Prishtina si sulmues.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2016, Khalid u bashkua me Prishtinën duke nënshkruar kontratë deri në qershor 2018.[1] Gjatë sezonit 2015-16, ai shënoi golë dy herë në 10 ndeshje ku Prishtina përfundoi në vendin e 8-të në kampionat.

Gjatë sezonit 2016–17, ai shënoi 13 gola në 35 paraqitje të ligës, duke u bërë top golëshënuesi i skuadrës. Prishtina gjithashtu arriti në finalen e Kupës Kosovare ku ata mposhtën Dritën 2–1 falë Khalidit.[2]

Fitorja e kupës nënkuptonte se Prishtina u kualifikua në Ligën Evropiane UEFA 2017-2018 për herë të parë në histori. Ata u mposhtën nga skuadra suedeze IFK Norrköping.[3] Khalid luajti në të dy ndeshje, por ishte i paaftë të shënoj golë ku Prishtina u eliminua nga Liga Evropiane me rezultat gjithsej 6–0.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo-based striker Abdul Basit Khalid determined to succeed in Europe". GhanaSoccer.net. 30 mars 2016. Marrë më 6 tetor 2017.
  2. ^ "VIDEO: Abdul Basit Khalid's double helps FC Prishtina to win Kosovan Cup to earn Europa berth". GhanaSoccer.net. 1 qershor 2016. Marrë më 6 tetor 2017.
  3. ^ "Prishtina luan kundër IFK Norrkoping në Europa League". 19 qershor 2016. Marrë më 6 tetor 2017.
  4. ^ "Prishtina eliminohet nga Europa League". Telegrafi.com. 19 qershor 2016. Marrë më 6 tetor 2017.