Jump to content

Bassillac et Auberoche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bazijak dhe Abaroshë
Kisha në Bazijak
Kisha në Bazijak
VendiFranca
Sipërfaqja
1
103.260 km2 (39.869 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.364
 • Dendësia42/km2 (110/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bassillac et Auberoche ( shqiptimi frëngjisht: [basijak e obʁɔʃ] ; Ocitanisht: Bassilhac e Aubaròcha ; Shqip: Bazijaku dhe Abarosha) është një komunëdepartamentin e Dordonjës, Franca jugperëndimore . Komuna u krijua në 1 janar 2017 nga bashkimi i ish-komunave Bassillac (selia), Blis-et-Born, Eyliac, Le Change, Milhac-d'Auberoche dhe Saint-Antoine-d'Auberoche . [1]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19682.177—    
19752.258+3.7%
19823.005+33.1%
19903.548+18.1%
19993.854+8.6%
20074.065+5.5%
20124.338+6.7%
20174.498+3.7%
  1. ^ Arrêté préfectoral 29 June 2016 (in frëngjisht)