Jump to content

BattleBoi Basti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
BattleBoi Basti si bellhop, mbështetës i Alligatoah në Rock am Ring 2019

BattleBoi Basti (* 15. Prill 1984 në Eberswalde-Finow ; [1] shkurt "BBB"; i njohur gjithashtu si Ficksch ; civil Stefan Schwensow ) është një reper gjerman .

Battle Boi Basti (2013)
BattleBoi Basti në rolin e shërbëtorit që mbështet Alligatoah (2014)

Që nga viti 2008, Schwensow është shfaqur nën pseudonimin "Ficksch" me grupin MOTek në albumin DreiMalDrei. [1] [2] Menjëherë pas kësaj, grupi donte të krijonte "imazhe qesharake gangsterësh" dhe u rigrupua si "Clique Clack Clique". [3] Gjatë këtij transformimi, Ficksch krijoi dy alter ego : BattleBoi Basti dhe Lil ILL. [4]

Personazhi imagjinar BattleBoi Basti së pari fitoi vëmendjen gjatë turneut të betejës audio MZEE 2011, të cilin ai e fitoi kundër reperit 4tune . Ai arriti përparimin e tij në të njëjtin vit në Turneun e Battle Video (VBT) 2011, [2] [5] i cili organizohej çdo vit nga rappers.in. [6] Pasi BattleBoi Basti u eliminua nga turneu kundër reperit Tamo-Flage në gjysmëfinale, ai hoqi dorë nga vendi i tretë. Ai dha dorëheqjen vullnetarisht dhe në vend të kësaj paraqiti një raund kundër fundjavës, pasi shumë nga komuniteti i reperëve dëshironin që ky çift të ishte "finalja e ëndrrave" të tyre.

Në vitin 2012 ka marrë pjesë në 1. Splash Edition i VBT, në të cilin fituesi mund të fitonte një performancë në Splash Festival 2012 . Edhe një herë, BattleBoi Basti mbizotëroi kundër konkurrencës së tij dhe dështoi vetëm në finalen e fundjavës, i cili i dha BBB një paraqitje mysafir gjatë paraqitjes së tij në Splash. Schwensow gjithashtu mori pjesë në turnetë live "Rap Am Wednesday" dhe "DLTLLY". Në Rap të mërkurën reperi “më i ri” fitoi në të ashtuquajturën “BMCL” ndaj reperit P-Zak. Disa vjet më vonë, pak para publikimit të albumit të tij SchattenBruch, reperi humbi nga Gozpel në BMCL, i cili megjithatë e nderoi atë.

Pikat e tjera kryesore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në datën 13. Në gusht 2011 [7] ai fitoi konkursin rap të Graffitibox Summer Jam [8], ku ai i përkiste linjës së Graffitibox Summer Jam 2012 [9] . Në dhjetor të atij viti, BattleBoi Basti u shfaq si një mysafir i paraqitur në këngën "Am Apparat" nga albumi i Alligatoah "Schlaftafeln, Rotwein 4". Në nëntor dhe dhjetor 2012 ai mbështeti Trailerpark në turneun e tyre "Crackstreet Boys". [10] Tashmë në gusht BattleBoi Basti luajti si muzikant mbështetës për Die Bestesten në Këln, Hamburg dhe Berlin . Gjatë tremujorit të parë të 2013, BattleBoi Basti performoi në turneun VBT 2013. [11] Ai shoqëroi edhe nga Ne ne Trailerpark këtë vit. Në vitin 2014, Basti mbështeti Alligatoah si në turneun e tij Reise nach Jerusalem ashtu edhe në paraqitjen e tij në Rock am Ring . Ai gjithashtu mbështeti Alligatoah në paraqitjen e tij në Uragani dhe Festivali Veror i Chiemsee 2015. Ai gjithashtu shoqëroi Alligatoah në 2016 në turneun e tij Himmelfahrtskommando, ku BattleBoi Basti gjithashtu mund të shihet në DVD live Muzika live nuk është zgjidhje, [12] [13] si dhe në 2019 në turneun e tij Wie-Zuhause .

Në datën 21 më 1 qershor 2013, albumi debutues i BattleBoi Basti, Pullermatz, u publikua nëpërmjet BMG Rights Management, i cili arriti në vendin e 20-të në listat gjermane me 3,700 kopje të shitura në javën e parë të shitjeve. Albumi i tij i dytë Voices Break u publikua më 26 Qershor 2015 dhe u rendit i 22-ti në Top 100 gjermanët.

BattleBoi Basti luan me identitetin e tij në shfaqjet, në disa pjesë muzikore ai lejon të shfaqen tre personazhe të ndryshëm. Ai tani ka shtatë personazhe, secili me stilin e vet: Për shembull, ai shfaqet si Ficksch me zërin dhe sjelljen e tij normale, si BattleBoi Basti me një zë të maskuar, të lartë dhe syze të rrumbullakëta me brirë, dhe ndonjëherë me një çantë . Dilema e personazhit të tij Mohrenkopf është një parodi e Dilemës së Morlockk .

Personazhi BattleBoi Basti u zhvillua në raundet e para të VBT 2011. Ai portretizohet si një reper 12-vjeçar i pasuksesshëm i Berlinit Lindor, i cili poshtërohet vazhdimisht nga babai i tij (i luajtur nga Six Eastwood).

Albume bashkëpunimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 2006: Dramë në 5 bare (si Ficksch me Theo)
 • 2008: Udhëtim në fundjavë (si Ficksch me Rudio)
 • 2008: DreimalDrei (si Ficksch me MOT dhe Rhyfo)
 • 2010: Absolut Sampler (si Ficksch me MOT, Rhyfo dhe Teezy)
 • 2010: LostCrack Vol. Ainz (me Click Clack Clique)
 • 2011: Puth djalin! (me Kliko Clack Clique)
 • 2011: GHETTOIZMUST! (me Kliko Clack Clique)

Lidhjet e internetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ a b Interview auf laut.de (Zum Zeitpunkt des Interviews stand hier "1986")
 2. ^ a b "Battleboi Basti und Weekend batteln um splash-Auftritt". rap.de (në gjermanisht). 2012-06-18.
 3. ^ "Das Kind im Manne: Wer ist Battleboi Basti?". 16BARS.DE. 2012-05-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "LAUT.DE-BIOGRAPHIE Battleboi Basti". laut.de (në gjermanisht).
 5. ^ "Zum letzten VBT: Wir haben mit einigen Veteranen gesprochen #2". Heckmeck.Tv (në gjermanisht). 2018-10-05.
 6. ^ Kollin (2019-02-21). "Das VBT ist nun endgültig Geschichte-Das letzte VBT: Wer sind eigentlich die beiden Finalisten?". Heckmeck.TV (në gjermanisht).
 7. ^ Graffitibox Summer Jam 2011[lidhje e vdekur]
 8. ^ Rap-Contest
 9. ^ Graffitibox Summer Jam 2011[lidhje e vdekur]
 10. ^ rap.de: Trailerpark auf Crackstreet Boys-Tour
 11. ^ VBT Tour 2013
 12. ^ "groove attack » Blog Archive » Alligatoah – Livemusik Ist Keine Lösung – Himmelfahrtskommando (Trailerpark)". Arkivuar nga origjinali më 2017-01-11. Marrë më 2017-01-11. {{cite web}}: |url-status=ja i pavlefshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Arkivuar 11 janar 2017 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2017. Marrë më 17 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 13. ^ "Alligatoah - Namen machen Titanic Edition LIVE". Marrë më 2017-01-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)