Bayeux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bayeux
Komunë
noform
Pamje nga Bayeux
Stema_figura
Vendndodhja
Bayeux is located in Franca
Bayeux
Bayeux
49°16′46″V 0°42′10″P / 49.279445°V 0.702778°P / 49.279445; -0.702778Koordinatat: 49°16′46″V 0°42′10″P / 49.279445°V 0.702778°P / 49.279445; -0.702778
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Calvados
Qarku Arrondissement Bayeux
Kantoni Bayeux
Ndërbashkësia Bayeux Intercom
Kryetari Patrick Gomont
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.11 km2
Popullsia 13478 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 14400
INSEE 14047


Bayeux është një komunëFrancë. Bayeux bën pjesë në departamentin Calvadosrajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 13478 banorë dhe sipërfaqe 7.11 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bayeux – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale