Bazat e teknologjisë grafike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bazat e teknologjisë grafike
BTG.jpg
AutoriNezir Berisha
Abdurrahman Simnica
Artisti
kopertinës
Musë Prelvukaj
ShtetiKosova
Gjuhashqip
ZhanriLibër shkollor
BotuesiShtëpia botuese Libri shkollor
Botimi2005
Faqe256
ISBNISBN 9951-07-387-5

Bazat e teknologjisë grafike, është libri i parë për teknologjinë dhe industrinë grafike, në gjuhën shqipeKosovë, i përgatitur nga Nezir Berisha dhe Abdurrahman Simnica, inxhinierë të grafikës, në mbështetje të planprogramit[1] për klasën e dhjetë, për Shkollën profesionale të Grafikës (Grafikës industriale). Në te janë përfshirë të gjitha fazat e proceseve të punës të cilat kryhen në veprimtarinë grafike për prodhimin dhe riprodhimin e një prodhimi grafik (libër, revistë, gazetë, fletore, pllakat, etj.), nga puna përgatitore deri te prodhimi final[2].

Botues i librit është Shtëpia botuese Libri shkollor, në Prishtinë në vitin 2005

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Programi mësimor Arsimi profesional GRAFIKË - MASHT, Prishtinë 2004, faqe 29, 30
  2. ^ Arsimi profesional (Grafik i përgatitjes grafike,Grafik i shtypit, Grafik i libërlidhjes dhe Grafik i mediave), niveli I dhe II, MASHT, Prishtinë 2009,faqe 17, 18, 19, 20, 21, 22, 148