Beneluksi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Benelux është shkurtesa e emërtimit të përgjithshëm të shteteve Benelukse të Belgjikës, Holandës dhe Luksemburgut. Mes veti kanë bashkëpunim të ngushtë politik si dhe ekonomike.