Benkovac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benkovac
—  Qytet  —
Pamje nga Benkovac

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zadar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.03°0′0″V 15.61°0′0″L / 44.03000°V 15.61000°L / 44.03000; 15.61000 (Benkovac)Koordinatat: 44.03°0′0″V 15.61°0′0″L / 44.03000°V 15.61000°L / 44.03000; 15.61000 (Benkovac)
Popullsia 2.887 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Benkovac is located in Kroacia
Benkovac
Benkovac

Benkovac (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZadarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2887 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2863 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2622 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.84%.[2]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)