Beqir Gashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Beqir Gashi (1966 - 1998) ishte rapsod i njohur dhe luftëtar i UÇK-së si bashkëluftëtar i Komandant :Mujë Krasniqit.[1]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Beqir Gashi u lind në vitin 1966,[2] në fshatin Mleçan komuna e Malisheva dhe më 14 Dhjetor 1998 ra deshmorë heroikisht bashkë me 36 luftetaret e tij ne kufirin shqiptaro-shqiptar pas një prite nga forcat policore serbe,[3].

Pjesmarrja ne UÇK 1995-1998[redakto | përpunoni burim]

Vdekja dhe Renia heroike[redakto | përpunoni burim]

Në mëngjesin e acartë të 14 Dhjetorit të vitit 1998 kishin rënë në pritën e organizuar nga ushtria dhe policia serbe, në vendin e quajtur "Te Likenet e Hasit" në Gorozhup të Pashtrikut. Më 21 dhjetor të vitit 1998, ata u varrosën në PolacDrenicës, me nderime ushtarake. Aty Beqa me Mujën e përfunduan këngën për lirinë e Kosovës, me pushkë në dorë e me aktin më të lartë e më sublim të vetëflijimit njerëzor.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Zbulohet busti i dëshmorit Beqir Gashi". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2016. Marrë më 12 nëntor 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ PËR DËSHMORËT MUJË KRASNIQI, BEQIR GASHI E ALI KRASNIQI Vizituar më 23.09.2016.
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 23 shtator 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Lidhje te jashtme[redakto | përpunoni burim]