Jump to content

Beteja e Khashamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kutia e çelur tregon vendndodhjen e përleshjeve.

Beteja e Khashamit, e njohur gjithashtu si Beteja e Fushave Conoco, ishte një angazhim ushtarak i luftës civile siriane të zhvilluar më 7 shkurt 2018 pranë qyteteve Khasham dhe Al Tabiyeh në Guvernatën Deir ez-Zor, Siri. Koalicioni i Operacionit Inherent Resolve kreu sulme ajrore dhe artilerie mbi Forcat e Armatosura Siriane dhe milicitë pro-qeveritare pasi ata raportohet se sulmuan një pozicion të ushtrisë së SHBA-së dhe Forcave Demokratike Siriane (SDF) në rajon.

Komanda Qendrore e SHBA-së deklaroi se forcat pro-qeveritare kishin "inicuar një sulm të paprovokuar kundër selisë së Forcave Demokratike Siriane" në zonë, ndërsa anëtarët e shërbimit të koalicionit ishin "bashkëvendosur me partnerët e SDF-së gjatë sulmit 8 kilometra në lindje të vijës së dekonfliktit për të cilën është rënë dakord për lumin Eufrat”.[1][2][3] Deklarata e Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, e lëshuar më 8 shkurt 2018, i referohej incidentit në fshatin Salihiyah (që ndodhet në jug të qytetit të Abu Hamamit të mbajtur nga SDF në distriktin Abu Kamal) dhe tha se ishte shkaktuar nga veprimet e zbulimit të Milicitë siriane që nuk ishin pastruar me komandën e operacioneve ruse; Deklarata theksoi se nuk kishte anëtarë të shërbimit rus në "qarkun e caktuar të provincës Deir ez-Zor të Sirisë".[4][5]

Numri i trupave të qeverisë pro-siriane – veçanërisht numri i mercenarëve rusë – ka qenë objekt debati.  Menjëherë pas luftimeve, zyrtarët amerikanë vlerësuan se rreth 100 trupa siriane ishin vrarë në luftime, me disa raporte për Mes të vdekurve mercenarët rusë. Ndërsa dolën llogari të pakonfirmuara të viktimave midis mercenarëve rusë të Grupit Wagner në sulm, incidenti u cilësua nga media si "përplasja e parë vdekjeprurëse midis qytetarëve të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara që nga Lufta e Ftohtë".[6]

Raportimi nga Der Spiegel dhe qëndrimi zyrtar rus thonë se trupat amerikane që zmbrapsnin një sulm sirian "ndodhi të vrisnin 20-30 rusë", ndërsa Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) besonte se kishte disa viktima ruse të shkaktuara nga një kurth me armë zjarri aty pranë. pa lidhje me sulmin. Megjithatë, organizata të tjera lajmesh dhe vlerësime zyrtare amerikane varionin deri në një "çift qindra" rusë të vrarë. Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës identifikoi 65 rusë si të vrarë përmes inteligjencës me burim të hapur, megjithëse ky vlerësim ka potencial për falsifikim. Një raport i botuar në Universitetin e Danimarkës Jugore në 2019, i cili iu referua pretendimeve të bëra nga raporti i Der Spiegel, deklaratave zyrtare ruse dhe amerikane dhe burime të tjera vlerësuan "se 65–200 rusë (nga të cilët disa mund të kenë qenë operatorë specialë rusë që asistonin ose drejtonin Vagneritët) vdiqën si rezultat i luftimeve, disa në terren dhe disa në shtretërit e spitaleve në Siri dhe Rusi”.

  1. ^ Unprovoked attack by Syrian pro-regime forces prompts Coalition defensive strikes Arkivuar 2019-02-20 tek Wayback Machine CJTF-OIR PAO, 7 February 2018.
  2. ^ "Unprovoked attack by Syrian pro-regime forces prompts Coalition defensive strikes". United States Central Command. 7 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2018. Marrë më 7 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thomas Gibbons-Neff (24 maj 2018). "How a 4-Hour Battle Between Russian Mercenaries and U.S. Commandos Unfolded in Syria". New York Times. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2018. Marrë më 24 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "В Минобороны назвали причину обстрела коалицией США сирийских ополченцев". 8 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 2018-03-04. Marrë më 2018-03-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The U.S.-led coalition killed Russians in airstrikes against pro-Syrian government forces, reports say". Newsweek (në anglisht). 2018-02-12. Arkivuar nga origjinali më 2018-07-31. Marrë më 2018-02-13.
  6. ^ Russian mercenary boss spoke with Kremlin before attacking US forces in Syria, intel claims Arkivuar 2018-02-27 tek Wayback Machine The Telegraph, 23 February 2018.