Beteja e Soroviçit

Coordinates: 40°25′N 21°25′E / 40.41°N 21.41°E / 40.41; 21.41
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Soroviçit
Pjesë e Luftës së Parë Ballkanike
Një hartë reliev e Greqisë moderne, me vendndodhjen e betejës të shënuar.
Panorama e Ekshi Su (Xino Nero) rr. 1916
Data2–6 nëntor (S.V. 21–24 tetor) 1912
Vendodhja40°25′N 21°25′E / 40.41°N 21.41°E / 40.41; 21.41
Pasoja Fitorja e osmanëve
Palët pjesëmarrëse
Greqia Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Dimitrios Matthaiopulos Hasan Rıza Pasha[1]
Njesitë e përfshira
Divizioni i 5-të i Këmbësorisë Divizioni i 16-të i Këmbësorisë
Divizioni i 17-të i Këmbësorisë
Divizioni i 18-të
Fuqia ushtarake
7,080 20,000
Viktimat dhe humbjet
211 të vrarë
320 të plagosur
22 të humbur në veprim
10 të kapur
E panjohur
Soroviç is located in Greqia
Soroviç
Soroviç
Vendndodhja e betejës në Greqinë e sotme

Beteja e Soroviçit (greqisht: Μάχη του Σόροβιτς, turqisht: Soroviç Muharebesi) u zhvillua midis 21-24 tetorit 1912 (S.V.).

Ai u luftua midis forcave greke dhe osmane gjatë Luftës së Parë Ballkanike dhe u rrotullua rreth zonës Soroviç (tani Amyntaio). Divizioni i 5-të grek, i cili kishte përparuar në Maqedoninë perëndimore veçmas nga pjesa më e madhe e ushtrisë greke të Thesalisë, u sulmua jashtë fshatit Lofoi dhe ra përsëri në Soroviç. Ajo u duk se ishte shumë më e madhe në numër nga një forcë kundërshtare osmane.

Pas përballjes së sulmeve të përsëritura midis 22 dhe 23 tetorit, divizioni u shpartallua në mëngjesin e hershëm të 24 tetorit pasi automatikët osmanë goditën krahun e tij në një sulm të befasishëm herët në mëngjes. Humbja greke në Soroviç rezultoi në pushtimin serb të qytetit të kontestuar të Manastirit (Bitola).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kargakos 2012, f. 72.
  • Kargakos, Sarandos (2012). Η Ελλάς κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους (1912-1913) [Greece in the Balkan Wars (1912-1913)] (në greqisht). Peritechnon. ISBN 978-960-8411-26-5.