Bianca Comparato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bianca Comparato
200px
Lindi më (1985-11-19) 19 Nëntor, 1985 (35 vjeç)
Vendlindja Rio de Janeiro, Brazil
Emër tjetër Bianca de Souza Mendes Comparato
Profesioni Aktore
Vitet aktiv 2003-sot
I njohur për  3%
Prindër Doc Comparato (babai)

Bianca de Souza Mendes Comparato (lindur më 19 nëntor 1985) është një aktore braziliane. Ajo është e njohur për rolin në produksione të vlerësuara kritikisht si Como Esquecer në 2010, si dhe A Menina sem Qualidades dhe Somos tão Jovens, të dy në 2013, kjo e fundit për të cilën fitoi Grande Prêmio do Cinema Brasileiro si Aktorja më e mirë në rol dytësor për të rolin e Carmem Terezës.[1] Në vitin 2016, ajo luajti në serinë ekskluzive nga Netflix, 3%, duke fituar vëmendjen dhe vlerësimin ndërkombëtar për portretizimin e saj të protagonistes së serialit, Michele.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bianca u lind në Rio de Janeiro, vajza e shkrimtarit Doc Comparato dhe motra e madhe e aktores dhe prezantueses Lorena Comparato. Ajo është me origjinë portugeze dhe italiane.[2] Në moshën 16 vjeçe, Comparato ndoqi një kurs tre-mujor në Akademinë Mbretërore të Arteve Dramatike në Londër,[3] si një çmim i dhënë nga Shkolla Britanike e Rio de Janeiro, për dallimin në kursin e teatrit. Ajo u kthye në Brazil e vendosur të linte shkollën për t'iu përkushtuar karrierës së saj artistike, por u dekurajua nga prindërit e saj. Së bashku me shkollën e rregullt, Bianca ndoqi kurse për gjuhën e trupit dhe dramën. Në vitin 2010 Bianca u diplomua në shkollën e filmit në Universitetin Katolik Papnor të Rio de Janeiro.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja e parë teatrale e Comparato ishte në O Ateneu, regji të Leonardo Bricio. Ajo debutoi në televizion në 2004, duke marrë pjesë në serialin Carga Pesada.[5] Më vonë atë vit, ajo bëri një paraqitje kameoSenhora do Destino.[6]

Në vitin 2005, jetoi Maria João në vajzën Belíssima, e cila jetoi në një luftë me motrën e tij Giovanna, e luajtur nga Paolla Oliveira. Pastaj bëri një paraqitje në kapitujt e fundit të horrit Cobras & Lagartos Rosimary si infermiere në 2006. Në të njëjtin vit ajo luajti në filmin e shkurtër Pedro, Ana ea Verdade[7] dhe gjithashtu mori pjesë në filmin Anjos do Sol[8] pozoi për "Women We Love" në edicionin 381 të revistës Playboy.[9]

Në vitin 2007, mori pjesë COMPARATO seri e Toma La, Da CA dhe Antonia dhe miniseries Amazonia, de Galvez një Chico Mendes, dhe ishte në teatër me shfaqjen Últimos Remorsos Antes bëjë Esquecimento.[10] Në vitin 2008, ajo u bashkua me kastin e Beleza PuraTV Globo[11] dhe gjithashtu bëri premierën e shfaqjes A Fruta ea Casca, frymëzuar nga historia e Dom Casmurro.[12]

Vitin pasues në 2009, ajo interpretoi shfaqjen Rock'n'Roll dhe kastin e serialit televiziv Aline nga sezoni i parë e në vazhdim, në të cilin ajo, si Kelly, jetoi me shoqen e saj më të mirë moderne Aline.[13]

Në vitin 2010, Comparato ishte në filmin artistik me protagonist Como Esquecer Si Ana Paula Arósio.[14] Në të njëjtin vit, ajo luajti në shfaqjen Mordendo os Lábios, shkruar dhe drejtuar nga Hamilton Vaz Pereira.[15] Në vitin 2011, ajo mori pjesë në dy episode të Tapas & Beijos,[16] miraton shfaqjen skenike A Escola do Escândalo[17] dhe gjithashtu bëri një kameo në telenovelën A Vida da Gente.[18]

Në vitin 2012 ajo mori pjesë në episodin "A Culpada de BH" në serialin As Brasileiras,[19] do të jetë në telenovelën Avenida Brasil të João Emanuel Carneiro, në romanin që interpreton shoqëruesi Betânia.[20]

Në vitin 2013, ajo kthehet në ekranin e madh me filmin Somos tão Jovens, një vepër biografike për këngëtarin Renato Russo. Bianca kishte interpretuar filmin Carmem Teresa.[21] Me këtë film fitoi Bianca Grande Prêmio do Cinema Brasileiro Aktorja më e mirë në rol dytësor.[22] Në të njëjtin vit ajo u kthye në televizion me serialin A Menina Sem Qualidades, në të cilën ajo luan një Ana Vajzë pa Cilësi të trazuar dhe përpjekjen e parë të MTV Brazil në fushën e dramës televizive.[23] Ajo ishte gjithashtu në Sezonin 2 të serialit Sessão de Terapia, GNT.[24]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga janari i vitit 2020, Bianca Comparato ishte në lidhje me aktoren Alice Braga për tre vjet.[25][26]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion
Viti Títulli Roli Shënime
2004 Carga Pesada Cameo
Senhora do Destino Helen Cameo
2005 Cilada eps: "Shopping", "Natal"
Belíssima Maria João Güney de Oliveira
2006 Por Toda Minha Vida Elis Regina (teenage) ep: "Elis Regina"
Cobras & Lagartos Rosimary Cameo
2007 Amazônia, de Galvez a Chico Mendes Celinha
Antônia Mariah ep: "Plano B"
Toma Lá, Dá Cá Gelda ep: "O 'Y' do Problema"
2008 Beleza Pura Luisa
Episódio Especial Herself Cameo
2009 Aline Kelly Season 1
2011 Aline Kelly Season 2
Tapas & Beijos Carol Cameo
O Astro Laura friend Cameo
A Vida da Gente Nina Cameo
2012 As Brasileiras Natasha ep: "A Culpada de BH"
Avenida Brasil Betânia / false Rita
2013 A Menina Sem Qualidades Ana
Sessão de Terapia Carol Martins
2015 Sete Vidas Diana
2016-2020 3% Michele
Film
Viti Títulli Roli Shënime
2006 Pedro, Ana e a Verdade Short Film
Anjos do Sol Inês
2010 Como Esquecer Carmem Lygia
2013 Somos Tão Jovens Carmem Teresa
2015 Happily Married Alice
2017 Todas as razões para esquecer

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Do UOL, em São Paulo (4 gusht 2014). ""Faroeste Caboclo" e "Serra Pelada" lideram indicações em Grande Prêmio10". UOL CINEMA (në portugalisht). Portal UOL. Marrë më 6 gusht 2014.
 2. ^ "Lorena Comparato nasceu em Portugal, mas tem nacionalidade brasileira". Encontro com Fátima Bernardes (në portugalisht). Marrë më 2 shkurt 2019.
 3. ^ "Bianca Comparato". Contigo! (në portugalisht). Abril.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 dhjetor 2012. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 4. ^ "Bianca Comparato, de 'Irmã Dulce', cultiva papéis de 'mulheres fortes'" (në portugalisht). G1.
 5. ^ "BIANCA COMPARATO". Museudatv (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-04-26. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 6. ^ "Bianca Comparato é namorada de Maikel em Senhora do Destino" (në portugalisht). IG. 11 janar 2005. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 prill 2012. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 7. ^ "Bianca Comparato grava curta no Rio" (në portugalisht). Terra Networks. 26 gusht 2006. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 8. ^ "Bianca Comparato (Exclusivo)". Cineclick (në portugalisht). 25 maj 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 prill 2012. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 9. ^ "Atriz de Belíssima posa para a Playboy" (në portugalisht). Terra Networks. 16 shkurt 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 maj 2012. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 10. ^ "Últimos Remorsos Antes do Esquecimento" (në portugalisht). 2 mars 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 prill 2012. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 11. ^ "Luiza" (në portugalisht). Globo.com. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 12. ^ "A Fruta e a Casca". Overmundo (në portugalisht). Marrë më 4 dhjetor 2011.
 13. ^ "Bate-papo com convidados" (në portugalisht). UOL. 13 maj 2011. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 14. ^ "Como Esquecer (2010)" (në portugalisht). UOL. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2010-10-23. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 15. ^ "Em cenas quentes, Bianca Comparato troca beijos com ator no teatro" (në portugalisht). Marrë më maj 30, 2013.
 16. ^ "Em "Tapas e Beijos", sobrinha de Armane chega para atrapalhar o namoro de Fátima" (në portugalisht). UOL. 20 qershor 2011. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 17. ^ "Longe da TV, Bianca Comparato será irmã de Renato Russo no cinema". O Globo (në portugalisht). Globo.com. 6 maj 2011. Marrë më 4 dhjetor 2011.
 18. ^ Redação Rede Globo (4 tetor 2011). "A atriz Bianca Comparato viverá rival de Ana em A Vida da Gente" (në portugalisht). Globo.com. Marrë më 19 nëntor 2011.
 19. ^ "PERSONAGEM DE ISIS VALVERDE SONHA COM O PRÍNCIPE ENCANTADO" (në portugalisht). Globo.com. 27 janar 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 3, 2012. Marrë më mars 31, 2012.
 20. ^ O Globo (19 shkurt 2012). "Bianca Comparato será frentista em 'Avenida Brasil'" (në portugalisht). Marrë më 2017-01-07.
 21. ^ Francisco Russo (6 mars 2013). "Somos Tão Jovens: Revelado o cartaz da cinebiografia de Renato Russo". Adoro Cinema (në portugalisht). Marrë më mars 8, 2013.
 22. ^ Do UOL, em São Paulo (4 gusht 2014). ""Faroeste Caboclo" e "Serra Pelada" lideram indicações em Grande Prêmio10". UOL CINEMA (në portugalisht). Portal UOL. Marrë më gusht 6, 2014.
 23. ^ VITOR MORENO (27 maj 2013). "Bianca Comparato rejuvenesce 11 anos em seriado quebra-tabu da MTV" (në portugalisht). UOL.com.br. Marrë më maj 30, 2013.
 24. ^ "Carol Martins (Bianca Comparato)". GNT (në portugalisht). Globo.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më gusht 19, 2013. Marrë më tetor 8, 2013.
 25. ^ https://playcrazygame.com/2020/01/08/alice-braga-lives-long-distance-dating-with-actress-bianca-comparato/
 26. ^ https://celebcover.com/alice-braga-and-bianca-comparato-would-have-been-dating-for-three-years-says-newspaper/[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]