Bifteku i viçit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Biftek viçi.

Një biftek, është një prerje e sheshtë mish viçi me faqe paralele, zakonisht të prera pingul me fibrat e muskujve. Në shërbimin e zakonshëm të restorantit, një porcion i vetëm ka një masë të papërpunuar që varion nga 120 deri në 600 gram. Biftekët e viçit zakonisht piqen në skarë, skuqen në tigan ose zihen. Prerjet më të buta nga ijët dhe brinja gatuhen shpejt, duke përdorur nxehtësi të thatë dhe shërbehen të plota. Prerjet më pak të buta nga çanta gatuhen me nxehtësi të lagësht ose zbuten mekanikisht (p.sh bifteku kubik).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]