Big Brother (reality show)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Big Brother (shqip: Vëllai i madh) është një reality show ku, në çdo sezon, një grup njerëzish banojnë së bashku në shtëpinë e Big Brother, të izoluar nga bota e jashtme por të përcjellur vazhdimisht nga kamerat televizive. Çdo sezon zgjat rreth tre muaj, dhe zakonisht janë më pak se 16 pjesëmarrës. Banorët përpiqen të fitojnë një shumë parash duke iu shmangur eliminimeve periodike nga shtëpia. Idea për këtë shfaqje erdhi gjatë një sezoni për ide të reja në shtëpinë prodhuese John de Mol (pjesë e pavarur e Endemol) më 4 shtator, 1997. Transmetimi i parë i Big Brother u mbajt në Holandë1999Veronica TV.Që atëherë ka qenë një shfaqje shumë e kërkuar në thuajse 70 vende. Emri i shfaqjes vjen nga novela distopiane e George Orwell më 1949 Nineteen Eighty-Four.

Shiko[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Big Brother (Albania)
  2. Big Brother Albania 1
  3. Big Brother Albania 2
  4. Big Brother Albania 3
  5. Big Brother Albania 4
  6. Big Brother Albania 5
  7. Big Brother Albania 6

Faqet zyrtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Big Brother