Jump to content

Bjeshka e Belegut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bjeshka e Belegut është një bjeshkë që ndodhen në Kosovë [1] në pjesën veriperëndimore të vendit, 70 km në perëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit. Belegu ndodhet 2,126 metra mbi nivelin e detit. Beleg është pjesë e Malit të Thatë (Suva Planinës).

Relievi përreth Belegut është kodrinor në veri, por në jug është malor. Pika më e lartë në ka një lartësi prej 2,355 metrash dhe është 10.9 km në jugperëndim të Belegut. Ka rreth 222 banorë për kilometër katror përreth Belegut, i cili është mjaft i populluar. [2] Qyteti më i afërt është Burimi (Istogu), 12.3 km në juglindje të Belegut. [3] Në rajonin përreth Belegut, malet janë shumë të zakonshme.

Klima është klimatike e kontinentit temperatura mesatare është 11 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 24 °C, dhe janari më i ftohtë, në −3 °C. [4] Reshjet mesatare janë 1,395 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është maji me 158 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 35 milimetra. [5]

  1. ^ Beleg sa Geonames.org (cc-by); post updated 2014-03-08; database download sa 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density" (në anglisht). NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016.
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification" (në anglisht). NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016.
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index" (në anglisht). NASA. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2013. Marrë më 30 janar 2016.
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)" (në anglisht). NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 janar 2016.