Jump to content

Mali i Thatë (Kosovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali i Thatë është një mal në Kosovë [1] që ndodhet në pjesën veriperëndimore të vendit, 70 km në perëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit.

Mali i Thatë shtrihet për 10.0 milje në një drejtim lindje-perëndim. Pika më e lartë është Beleg, me 2,126 metra mbi nivelin e detit.

Në kuadër të Malit të Thatë janë edhe lokacionet e mëposhtme:

Rajoni përreth ka klimë kontinentale me temperatura mesatare 10 C. Muaji më i ngrohtë është korriku me 22 C, dhe janari më i ftohtë, me −4 C.[2] Reshjet mesatare 1,395 milimetra në vit. Muaji maj, 158 milimetra shi, dhe gushti konsiderohet të jetë muaji më i thatë, me 35 milimetra reshje atmosferike.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Suva Planina sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2017. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)