Jump to content

Fadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fadani është një mal në Kosovë [1] që ndodhet në pjesën veriperëndimore të vendit, 70 km në perëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit. Ndodhet në 1,851 ndodhet 1851 metra mbi nivelin e detit. [1] Fadani është pjesë e Malit të Thatë.

Toka përreth Fadanit është kodrinore në veriperëndim, por në juglindje janë malet. Vendi më i lartë në zonë ka një lartësi prej 2,019 metrash dhe është 1.1 km në perëndim të Fadanit. Zona ka rreth 222 banorë për kilometër katror përreth Fadanit, i cili është mjaft i populluar. [2] Qyteti më i afërt është Burimi (Istogu), 12.3 km në lindje të Fadanit. [3] Në rajonin përreth Fadanit, formacionet shkëmbore janë të zakonshme.

Klima klimatike e kontinentit . Temperatura mesatare është 10 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 22 °C, dhe janari më i ftohtë, në −4 °C. [4] Mesatarja e reshjeve është 1,395 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është maji me 158 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 35 milimetra. [5]

  1. ^ a b Fadan sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)