Jump to content

The Black Eyed Peas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Black Eyed Peas)
The Black Eyed Peas
Background information
OrigjinaShtetet e Bashkuara të Amerikës Los Angeles, Kaliforni, ShBA
ZhanretHip Hop
Pop
Dance
Vitet aktik1988
LabeliInterscope
A&M
Antar/ëtwill.i.am
apl.de.ap
Taboo
Fergie
WebsiteBlackEyedPeas.com

The Black Eyed Peas është një grup muzikor amerikan i rrymës hip-hop nga Los Anxhelos, Kaliforni. Në grup janë momentalisht will.i.am, Apl.de.ap, Taboo dhe Fergie. Grupi muzikor ka krijuar mjaft hite ndërkombëtare si p.sh. "Boom Boom Pow", "I Gotta Feeling", "The Time (Dirty Bit)", "Just Can't Get Enough", "Don't Stop The Party" etj.

  • Behind the Front (1998)
  • Bridging the Gap (2000)
  • Elephunk (2003)
  • Monkey Business (2005)
  • The E.N.D. (2009)
  • The Beginning (2010)
  • Masters of the Sun Vol. 1 (2018)
  • Translation (2020)