Jump to content

Blagnac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blanjaku
Blanhac (Ocitanisht)
Blagnac (Frëngjisht)
Manastiri i Shën Katerinës së Sienës
Manastiri i Shën Katerinës së Sienës
Stema Blanjaku
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Joseph Carles
Sipërfaqja
1
16.880 km2 (6.517 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
26.101
 • Dendësia1,500/km2 (4,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Blagnac ( shqiptimi frëngjisht: [blaɲak] ; Ocitanisht: Blanhac  ; Shqip: Blanjak) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Qyteti mban muzeun e aviacionit Aeroscopia .

Është periferia e tretë më e madhe e qytetit të Tuluzës, megjithëse qeveriset nga një këshill i veçantë, [1] dhe është ngjitur me të në anën veriperëndimore. Është anëtar i Metropolit të Tuluzës .

Lumi Touch përbën një pjesë të kufirit jugor të komunës, më pas derdhet në Garonë, i cili formon të gjithë kufirin e saj lindor.

38% e sipërfaqes përbëhet nga hapësira të gjelbra, kryesisht përgjatë lumit Garonë dhe në parqe. [2]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.118—    
18001.062−5.0%
18061.252+17.9%
18211.416+13.1%
18311.436+1.4%
18361.538+7.1%
18411.597+3.8%
18461.680+5.2%
18511.681+0.1%
18561.652−1.7%
18611.683+1.9%
18661.729+2.7%
18721.741+0.7%
18761.831+5.2%
18811.909+4.3%
18861.897−0.6%
18911.866−1.6%
18961.791−4.0%
19011.786−0.3%
19061.756−1.7%
19111.880+7.1%
19211.791−4.7%
19261.975+10.3%
19312.103+6.5%
19362.360+12.2%
19462.754+16.7%
19543.543+28.6%
19625.320+50.2%
19688.417+58.2%
197511.651+38.4%
198214.929+28.1%
199017.209+15.3%
199920.586+19.6%
200721.194+3.0%
201222.983+8.4%
201724.517+6.7%
201825.152+2.6%

Airbus dhe ATR kanë selitë e tyre në Blanjak. [3] [4] Mecachrome, një kompani e larmishme inxhinierike e saktësisë me përvojë të gjerë në motorsport, e ka selinë e saj në komunë. [5]

Blagnac ka një kapacitet studentor prej 5,500 studentësh në shtatë çerdhe ( écoles maternelles ), pesë shkolla fillore, dy shkolla të mesme/shkolla të mesme të ulëta ( kolegje ), një kolegj i formës së gjashtë/shkollë të mesme të lartë ( lycée ) dhe një shkollë private. [6]

Prodhuesi evropian i avionëve Airbus ka gjithashtu një nga tetë qendrat e tij të trajnimit në mbarë botën : Qendra Europiane e Trajnimit të Airbusit .

Transporti vendor operohet nga Tisséo. Autobusët 70 dhe 71 shkojnë në Jeanne d'Arc (lidhja me Linjën B të metrosë së Tuluzës ) dhe autobusi 66 shkon në St Cyprien République (lidhja me Linjën A ), të dy në qendër të qytetit. Autobusi 25 rrethon periferinë dhe ndalon në aeroport, dhe autobusi 17 lidh Blanjakun me Mondonvilin (Mondonville), në drejtim të veriperëndimit. Një autobus ( navette ) lidh aeroportin me qendrën e qytetit. [7] Një tramvaj i ri vepron në drejtim të jugut të stacionit të Tuluzës, Arènes, ku lidhet me Linjën A të Metrosë.

  1. ^ "Ville de Blagnac en Haute-Garonne (31)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ville de Blagnac (31) . Vie quotidienne - Environnement -". Arkivuar nga origjinali më 2009-10-31. Marrë më 2009-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Airbus A380 lands after making aviation history."
  4. ^ "Contact."
  5. ^ "Mecachrome France (31700) : siret, siren, TVA, bilan gratuit..." entreprises.lefigaro.fr. Marrë më 2023-03-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Ville de Blagnac (31) . Vie quotidienne - Enseignement -". Arkivuar nga origjinali më 2009-10-25. Marrë më 2009-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2009-07-10. Marrë më 2009-09-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)