Touch (lumi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tushi
Touch (Frëngjisht)
Toish (Ocitanisht)
Vetitë fizike
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Derdhja 
 • vendndodhja
Garona
 • lartësia
Stampa:Infobox lumë/calcunit
GjatësiaStampa:Infobox lumë/calcunit
 • minimumStampa:Infobox lumë/calcunit
 • averageStampa:Infobox lumë/calcunit
 • maximumStampa:Infobox lumë/calcunit
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge

The Touch ( shqiptimi frëngjisht: [tuʃ] ; Ocitanisht: Toish ; Shqip: Tush) është lumFrancën jugperëndimore, 74.5 kilometra, dega e majtë e Garonës . Burimi i tij është në departamentin e Haute-Garonne, afër Liljakut .

Ai rrjedh nëpër departamentet dhe qytetet e mëposhtme:

Ai derdhet në lumin Garonë në Tuluzë .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]