Jump to content

Tournefeuille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërfil
Kisha në Tërfil
Kisha në Tërfil
Stema Tërfil
VendiFranca
Sipërfaqja
1
18.170 km2 (7.015 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
28.763
 • Dendësia1,600/km2 (4,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Tournefeuille ( shqiptimi frëngjisht: [tuʁnəfœj] ; Languedocien : Tornafuèlha ; Shqip: Tërfili) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Është periferia e dytë më e madhe e qytetit të Tuluzës, dhe është ngjitur me të në anën perëndimore. Është anëtar i Metropolit të Tuluzës .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Touch rrjedh në verilindje përmes komunës dhe përshkon qytetin.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793535—    
1800522−2.4%
1806530+1.5%
1821706+33.2%
1831737+4.4%
1836725−1.6%
1841737+1.7%
1846764+3.7%
1851769+0.7%
1856682−11.3%
1861720+5.6%
1866735+2.1%
1872702−4.5%
1876799+13.8%
1881761−4.8%
1886791+3.9%
1891775−2.0%
1896771−0.5%
1901808+4.8%
1906824+2.0%
1911785−4.7%
1921829+5.6%
1926864+4.2%
1931972+12.5%
1936999+2.8%
19461.295+29.6%
19541.577+21.8%
19622.209+40.1%
19683.438+55.6%
19755.291+53.9%
19828.541+61.4%
199016.669+95.2%
199922.758+36.5%
200725.709+13.0%
201226.342+2.5%
201726.962+2.4%
201928.117+4.3%