Jump to content

Blero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Blerim Muharremi)
Blerim Muharremi
Skeda:Blero.jpg
Blero
U lind më19 Korrik 1978
Kosova Mitrovicë Republika e Kosovës
Emri i letraveBlero
KombësiaShqiptar
Gjinitë letrarePOP R&B

Blerim Muharremi (emri ne skene Blero) është një këngëtarë shqiptar nga Kosova.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blero ka qenë i martuar me aktoren dhe moderatorën e mirënjohur, Teuta Krasniqi. Ai ka një vajzë të vogël, te quajtur Tara. Pasi që u nda nga Teuta ai filloj një lidhje me Afrona Dika-n.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blero është bëre i njohur me këngën e pare Kthehu ti. Ajo kënge është dale me albumin e pare te tij. Ne vijim Blero, ka publikuar albume me kënge ritmike, te cilat u bën te pëlqyera nga kosovaret. Albumin Tara ai ka publikuar vetëm për vajzën e tij. Në atë album do ketë 14 kënge të reja.

Tjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blero e pershkruan veten si njeri te thjështë dhe mjaft romantik. Se pari u be i njohur nga dueti me Memli Krasniqin ne kengen "Kthehu". Ne vitin 2004 ka realizuar albumin e titulluar "Hapi i pare". Thote se per albumin e pare ka punuar 5-6 vjet, por ia ka vlejtur puna. "Eshte nje album origjinal, kenget jane te punuara te produksioni i cili per shume cka nuk do te plasonte kenge te vjedhura".

Blero thote se nuk ka menduar kurre se do te arrije kaq sukses te madh dhe "celes" per kete e konsideron punen me njerez te duhur. "Memli Krasniqi është shtylla e suksesit tim ne Kosove, është i vetmi qe e pyes per gjithçka, është profesionalist i vertete" thote Blero, adhurues i kengetareve R. Kelly dhe Stevie Wonder.

Muziken e tij e definon si nje miks ndermjet muzikes R&B dhe Pop. Albumi i tij i dyte u titullua "Bashke" dhe per realizimin e te cilit bashkepunoi me shume profesioniste si ne Suedi, ashtu edhe ketu ne Kosove.

Ka marre disa here pjese ne festivalin "TopFest" ne Tirane, ku është pritur mire nga publiku.

Me pas vijuan albumet "Blero" (2006) dhe "Falma" (2007).

Ne vitin 2009 Blero u fejua me aktoren mjaft te njohur Teuta Krasniqi. Viti 2010 i solli te dyve edhe nje vajze qe e quajten Tara. Gjithashtu "Tara" titullohet dhe albumi i fundit i Bleros i lançuar ne veren 2010. Albumi permban kenge ne shqip dhe anglisht. U promovua nga klipet "Nuk mundem pa ty" (shqip) dhe "You and me" (anglisht). Ne kete album Blero ka bashkepunuar dhe me artiste si F-Kay, Cekiç, Big Basta, Zaimina etj.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2004 : Hap i pare
  • 2005 : Bashke
  • 2006 : Blero
  • 2007 : Falma
  • 2010 : Tara

Kenge[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]