Boban Stojanoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Boban Stojanović (aktivist))
Jump to navigation Jump to search
Aktivist serb, Boban Stojanović

Boban Stojanović (lindur në 1978 në Serbi) është një aktivist i cili ka emigruar drejt Calgary, Kanada në 2016. Ai ka marrë pjesë në aktivitete që promovojnë të drejtat e komunitetit LGBT.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boban ka lindur në qytetin serb Zaječar. Ai ka advokuar në fushata të ndryshme për çështje të ndryshme sociale në 20 vitet e fundit.[1] Që i vogël ai u përfshi në organizata që lobojnë kundër dhunës ndaj grave.[2] Gjatë luftës në Jugosllavi, ai refuzoi të shërbente në ushtri dhe në vend të saj bëri vullnetarin në qendra të ndryshme për refugjatë. Në 2005 ai themeloi një organizatë që promovon të drejtat LGBT, të quajtur “Queeria Centre”. Ai është përfshirë gjithashtu në lobimin për ligjin serb kundër diskriminimit, i cili u miratua në 2009.[3]

Stojanović ishte drejtor ekezkutiv si dhe një prej themeluesve të Paradës së Krenarisë në Beograd,[4] e cila u mbajt për herë të parë në 2001. Ai ka folur në seminare të ndryshme për komunitetin LGBT,[5] si dhe ka qenë moderator në Tedx Beograd.[6] Që prej emigrimit në Kanada, ai punon pranë “Center for Newcomers” në Calgary, duke ndihmuar në strehim personat LGBT e sapoardhur..[7][8] Në 2017 Stojanovic ishte ligjërues pranë konferencës “Prairie and Northwest Territories LGBTQ+ Newcomers Settlement Conference”. Në po të njëjtin vit ai mori pjesë në performancën me titull “ Coming Out Monologes”, të zhvilluar pranë Bow Valley.[9]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2014 Stojanovic u ftua dhe u nderua me ftesën për pjesëmarrje pranë Paradës në Montreal.[10][11] Në 2015 ai mori çmimin “David Kato and Voice Award” për atributin e tij si dhe u rendit një prej 5 aktivistëve gej më të famshëm në botë.[12][13]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.cbc.ca/news/canada/calgary/calgary-newcomers-immigrants-refugees-lgbt-serbia-belgrade-1.4305503
 2. ^ http://msmgf.org/boban-stojanovic-working-at-the-margins/
 3. ^ http://msmgf.org/boban-stojanovic-working-at-the-margins/
 4. ^ http://www.cbc.ca/news/canada/calgary/boban-stojanovi%C4%87-lgbtq-rights-serbia-calgary-1.4587735
 5. ^ https://www.civilrightsdefenders.org/events-events/pride-seminar-are-recent-improvements-to-lgbt-rights-in-the-western-balkans-a-smokescreen-or-a-reality/[lidhje e vdekur]
 6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 30 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 30 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ https://globalnews.ca/news/4215039/lgbtq-rights-international-day-against-homophobia-transphobia-biphobia/
 9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 maj 2018. Marrë më 30 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ http://www.fugues.com/DATA/MAGAZINE/132~v~fugues_fierte-2014.pdf
 11. ^ https://www.youtube.com/watch?v=ya6z_GzoA1s
 12. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 30 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ http://msmgf.org/boban-stojanovic-working-at-the-margins/