Bornel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bornel
Shatërvani në Bornel
Shatërvani në Bornel
VendiFranca
Sipërfaqja
1
23.730 km2 (9.162 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.774
 • Dendësia200/km2 (520/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bornel (Shqip: Borneli) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore. Më 1 janar 2016, ish-komunat Anserville dhe Fosseuse u bashkuan nën komunën e Bornelit. [1] Stacioni Bornel-Belle-Église ka lidhje hekurudhore me Beauvais dhe Parisin.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793550—    
1800537−2.4%
1806601+11.9%
1821555−7.7%
1831582+4.9%
1836570−2.1%
1841565−0.9%
1846563−0.4%
1851502−10.8%
1856664+32.3%
1861789+18.8%
1866875+10.9%
1872979+11.9%
1876944−3.6%
1881855−9.4%
18861.042+21.9%
1891836−19.8%
1896994+18.9%
19011.115+12.2%
19061.225+9.9%
19111.240+1.2%
19211.253+1.0%
19261.527+21.9%
19311.682+10.2%
19361.623−3.5%
19461.501−7.5%
19541.675+11.6%
19621.910+14.0%
19682.122+11.1%
19752.150+1.3%
19822.625+22.1%
19902.988+13.8%
19993.297+10.3%
20063.608+9.4%
20093.607−0.0%
20123.562−1.2%
  1. ^ Arrêté préfectoral 25 September 2015 (in frëngjisht)