Jump to content

Bozouls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bozhul/Boason
Një pamje ajrore e Boasonit
Një pamje ajrore e Boasonit
Stema Bozhul/Boason
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Luc Calmelly
Sipërfaqja
1
69.690 km2 (26.907 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.951
 • Dendësia42/km2 (110/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bozouls ( shqiptimi frëngjisht: [bozul] ; Ocitanisht: Boason ; Shqip: Bozhuli/Boasoni) është një komunëdepartamentin AvejronFrancën jugore.

Ndodhet në Route Maquis de Jean Pierre (D20) tridhjetë minuta nga Rrudhesi, një orë nga Grykat e Tarnit, dy orë në verilindje të Tuluzës dhe gjashtë orë e gjysmë në jug të Parisit .

Fshati ndodhet në buzë të një gryke të krijuar nga lumi Dourdou de Conques . [1]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.701—    
19751.817+6.8%
19822.032+11.8%
19902.060+1.4%
19992.329+13.1%
20072.759+18.5%
20122.742−0.6%
20172.871+4.7%

Njerëz dhe banorë të shquar të Bozhulit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "French Town Teeters on Edge of 'Hole'". The Weather Channel. Marrë më 13 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)