Jump to content

Brügger & Thomet MP9

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MP9.

Brügger & Thomet MP9 (Maschinenpistole 9mm, gjermanisht për "pistoletë automatike") është një gjysmë-mitraloz me municion Parabellum 9×19mm që është projektuar dhe prodhuar nga Brügger & Thomet.

MP9 është një automatik me zjarr selektiv. Ai përdor karikatorë të rrumbullakët transparent të ndashëm prej polimeri me 15, 20, 25 dhe 30 fishekë. Ka tre siguri: një buton i dyfishtë i çelësit të zgjedhjes së sigurisë/zjarr (siguria manuale), një siguri për këmbëzën dhe një siguri në rënie. MP9 është një zhvillim i Steyr TMP. Dizajni i TMP u ble nga Steyr në 2001. Dallimet nga TMP përfshijnë një stok që paloset në anën e djathtë të armës, një hekurudhë të integruar Picatinny dhe një siguri të re të këmbëzës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]