Brian Greene

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brian Greene
Brian Greene, 28 shkurt 2012
Lindi Brian Randolph Greene
9 shkurt 1963
Qyteti i New York-ut , New York, Sh.B.A.
Vendbanimi Sh.B.A.
Kombësia Amerikan
Fusha Fizikant
Çmime të rëndëshishme Andrew Gemant Award (2003)
Bashkëshort/e Tracy Day

Brian Randolph Greene[1] (lindi më 9 shkurt 1963) është matematikan, fizikant teorik dhe  teoricien i teorisë së vargut ( string theorist). Ai ka qenë profesorUniversitetin e Kolumbias që prej 1996 dhe kryetar i World Science Festival, që kur e bashkë-themelojë në vitin 2008. Greene ka punuar në simetrin pasqyrë, që lidh dy  copie të ndryshme Calabi–Yau  (konkretisht,  lidh  conifold me një nga orbifold-et e saj). Ai gjithashtu sqaron edhe  tranzicionin flop, një formë e butë e ndryshimeve topologjike, duke treguar që topologjia në terorin e vargut mund të ndryshojë në pikën e conifold-it.

Kontribute në jetën publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greene është bërë i njohur për publikun e gjerë përmes librave të tij për publikun e përgjithshëm, The Elegant Universe, Icarus at the Edge of Time, The Fabric of the Cosmos, The Hidden Reality dhe me specialet televizive të PBS. Ai  gjithashtu edhe me shfaqjen në episodin e The Big Bang Theory, "The Herb Garden Germination", si edhe me filmat Frequency dhe The Last Mimzy.  Ai aktualisht është anëtar në Bordin e Sponsorizimeve të Bulletin of the Atomic Scientists.

Brian Greene

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Mathematics Genealogy Project – Brian Greene". Marrë më 21 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)