Budua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Budva)
Shko te: navigacion, kërko
Budua
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
11058 banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Mali i Zi
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Budua është qytet dhe njëherit qendër e njësisë administrative me të njëjtin emërMal të Zi.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Banorë Grafiku
1948 687 Lëvizja e pop. së Budvës.png
1953 812
1961 1349
1971 2550
1981 4684
1991 7178
2003 11058

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Tourist Internet Guide

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]