Jump to content

Bulzat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bulzat
AutorAzem Shkreli
Gjuhashqip
BotoiRilindja

Bulzat është vëllimi i parë poetik që botoi Azem Shkreli në vitin 1960 në Prishtinë.[1][2]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vjershat e këtij vëllimi së bashku me vëllimin Engjujt e rrugëve sjellin freskinë e moshës së rinisë, kujtimet e së cilës mbeten të pashlyeshme te poeti. Qenë një paralajmërim se në poezinë shqipe po shfaqej një krijues me frymën e vet të mëvetësishme poetike.[3][2]

- “Bulzat” - është e përbëre nga gjashte cikle : “Poema e pakthyeme”, “Kallximi në tri kangë”, “Akuarele”, “Elegji”, “Intimet” dhe “Hoje”.

  • Kallximi ne tri kange

“Shputat e hueja”, “Mohomi”, “Tuba e tretun” dhe “Nusja”.

“Mbramje” ketu pershkruhet mbremja e cila i merr kujtimet e dites. “Hana” ketu pershkruhet se si humbet neper re. “Dhe loti” ketu kemi te paraqitur lotet te cilet sikur jane ne pritje gjithmone.

“Nji jete”, poezitë “Murana”, ”Ne ndamje”, “Rënkimi i vorreve”, “Melodia e nji kasollje”, “Vajzës mbi vorr”.

  • Intimet

Poezitë: “O, kënge”, “Lirike intime”, “Lotët e maleve” dhe “Kërcënimi”.

  • HOJE

Ne këtë cikël bëjnë pjese poezitë : “Përralla e mshefun”, “Kepute nji lule”, “Qortim”, “Kur te shkosh…”, “Vargje malli”, “Peshperitje”, “Dashni”, “Portret”, “Deshire”, “Ngashnjim”, “Hoje”, dhe “Dallga” Bernard Lazraj

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bulëzat, Rilindja, 1960, Prishtinë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shehri 2018, p. 197
  2. ^ a b Robert Elsie. "Në Bjeshkët e Rugovës:Një Retrospektivë mbi Poezinë e Azem Shkrelit" (PDF).
  3. ^ Shehri 2018, p. 197

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Krasniqi, Nysret (2016). Letërsia e Kosovës 1953-2000. Prishtinë: AIKD.
  • Hamiti, Sabri (2002). Letërsia Bashkëkohore, Vepra Letrare, 10. Prishtinë: Faik Konica.
  • Shehri, Dhurata; Marashi, Adrian; Isufaj, Viola (2018). Letërsia 12. Tiranë. fq. 196–204. ISBN 978-9928-258-36-6.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)