Burim Kukeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Burim Kukeli
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBurim Nue Kukeli
Datëlindja (1984-01-16) 16 Janar 1984 (38 vjeç)
VendlindjaGjakova, Kosovë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
FC Zürich
Numri20
Karriera rinore
1994–2003FC Solothurn
2003–2004FC Wangen bei Olten
2004–2005SC Zofingen
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2004–2005SC Zofingen21(4)
2005–2007FC Schötz25(6)
2008–2012FC Luzern103(3)
2012–FC Zürich55(2)
Kombëtarja
2012–Shqipëri12(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Burim Kukeli (lindi më 16 janar 1984) është futbollist kosovarë nga Gjakova i cili luan për FC Zürich dhe kombëtaren shqiptare. Në moshën 4 vjeçare, ai shkoi në Zvicër. Në moshën 9 vjeçare, ai e filloi karrierën rinore.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në SC Zofingen, ai luajti 21 ndeshje dhe gjatë sezonit 2004-2005, ai shënoi 4 gola. Në vitin 2005, ai u bashkua me skuadrën FC Schötz. Në ligën e tretë zvicreane, Burimi luajti 11 ndeshje si fillues dhe 1 ndeshje si zëvendës. Gjatë sezonit 2007-2008, Burimi shënoi 2 gola.

Në vitin 2008, ai u transferua në skuadrën FC Luzern në super ligën zvicreane gjatë sezonit 2007-2008. Ai e përfundoi sezonin me Luzernin me 10 ndeshje të luajtura.

Në prill 2012, Burimi nënshkroi kontratë tre vjeçare për skuadrën FC Zürich. Në pjesët e para e sezonit 2012-2013, ai luajti 12 ndeshje dhe luajti vetëm 1 ndeshje si zëvendës.