Burrat janë nga Marsi, Gratë janë nga Venera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Burrat janë nga Marsi, Gratë janë nga Venera[1] (Anglisht: Men Are from Mars, Women Are from Venus) është një libër i shkruar nga autori amerikan dhe këshilltari i marrëdhënieve John Gray, pasi ai kishte fituar diploma në meditim dhe kishte marrë një kurs korrespondence në psikologji. Libri thotë se problemet më të zakonshme të marrëdhënieve midis burrave dhe grave janë rezultat i dallimeve themelore psikologjike midis gjinive, të cilat autori ilustron me anë të metaforës së saj eponime: që burrat dhe gratë janë nga planetë të dallueshëm — burra nga Marsi dhe gra nga Venera dhe që secila gjini të jetë përshtatur me shoqërinë dhe zakonet e planetit të vet, por jo me ato të tjetrit. Një shembull është ankesa e burrave që nëse ofrojnë zgjidhje për problemet që gratë sjellin në bisedë, gratë nuk janë domosdoshmërisht të interesuara për zgjidhjen e atyre problemeve, por kryesisht duan të flasin për to. Libri pohon se çdo gjini mund të kuptohet në aspektin e mënyrave të dallueshme që ata i përgjigjen stresit dhe situatave stresuese.

Libri ka shitur më shumë se 15 milion kopje[2][3] dhe, sipas një raporti të CNN-së, ishte "puna me gradë më të lartë jo-fiktive" të viteve 1990,[4] duke kaluar 121 javë në listën e librave më të shitur. Libri dhe metafora e tij qendrore janë bërë një pjesë e kulturës popullore dhe themeli për librat pasues të autorit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Men Are from Mars, Women Are from Venus". Goodreads. Marrë më 2016-03-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Beaumont-Thomas, Ben (14 shkurt 2017). "Interview to John Gray. How we made Men Are from Mars, Women Are from Venus". The Guardian. Marrë më 18 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "HarperCollins Catalogue [25th Anniversary]". HarperCollins. 2017. Marrë më 18 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Grisham ranks as top-selling author of decade". CNN.com. 31 dhjetor 1999. Arkivuar nga origjinali më 2012-09-08. Marrë më 18 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)