CAB

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
CAB
CAB.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara
ZhanretJazz fusion, instrumental rock
Vitet aktive2000 - prezent
Shtëpitë diskografikeFavored Nations
Faqja zyrtarecabband.com
AnëtarëtBunny Brunel
Virgil Donati
Alex Machacek
Dennis Hamm
Ish-anëtarëtTony MacAlpine
Dennis Chambers
Patrice Rushen
Brian Auger

CAB është jazz fusion bend i themeluar nga basisti Bunny Brunel në vitin 2000. Deri më tani bendi ka inçizuar katër studio albume dhe dy live albume. Albumi i tyre i dytë, CAB 2, u nominua për Best Contemporary Jazz Album në Grammy Awards të vitit 2002.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]