Tony MacAlpine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tony MacAlpine
TonyMac.jpg
Të dhëna
U lind (1960-08-29) 29 Gusht, 1960 (62 vjeç)
Flag of the United States.svg Springfield, Massachusetts, ShBA
ZhanretNeo-classical metal
Jazz fusion
Heavy metal
Progressive metal
Instrumental rock
Hard rock
Blues rock
VeglatKitara, tastiera, violina, vokal
Vitet aktive1984 — prezent
Shtëpitë diskografikeShrapnel Records
BashkëpunimetPlanet X
CAB
Steve Vai
Vinnie Moore
Mark Boals
Vitalij Kuprij
M.A.R.S.
Devil's Slingshot
Ring Of Fire
Joey Tafolla
Faqja zyrtarewww.tonymacalpine.com

Tony MacAlpine (i lindur më 29 gusht 1960Springfield, Massachusetts) është kitarist dhe sintisajzerist amerikan. Gjatë karrierës së tij dy-dekadëshe ai ka lëshuar dhjetë albume dhe ka bashkëpunuar me bende dhe muzikantë të ndryshëm, si Planet X, CAB, Steve Vai, Vinnie Moore, Mark Boals, dhe Vitalij Kuprij.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]