Jump to content

Steve Vai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Steve Vai
Background information
Emri i lindjesSteven Siro Vai
Lindi (1960-06-06) 6 qershor 1960 (64 vjeç)
OrigjinaShtetet e Bashkuara të Amerikës Carle Place, New York
ZhanretInstrumental rock, hard rock, experimental rock, heavy metal, progressive rock, progressive metal
Instrument(et)Kitara
Vitet aktik1985 — prezent
LabeliFavored Nations
Websitewww.vai.com

Steven "Steve" Siro Vai (i lindur më 6 qershor 1960Carle Place, New York) është kitarist virtuoz, këngëshkrues, vokalist, producent, dhe aktor italo-amerikan. Pasi e filloi karrierën e tij profesionale si transkriptues muzikor i Frank Zappa-s, Vai inçizoi dhe shkoi në turne me bendin e tij duke filluar nga viti 1980. Kitaristi e filloi solo karrierën e tij në vitin 1984 dhe deri më tani ka lansuar 13 solo albume. Përveç punës së tij me Frank Zappa, ai ka bashkëpunuar edhe me artistë të tjerë si Alcatrazz, David Lee Roth dhe Whitesnake. Vai është pjesëmarrës i rregullt në turnenë G3 që filloi në vitin 1996. Në vitin 1999 ai e themeloi kompaninë e tij distributive, Favored Nations.

Shpërblimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1994 Best Rock Instrumental Performance "Sofa" from Zappa's Universe
 • 2001 Best Pop Instrumental No Substitutions [Steve Vai Producer/Engineer]
 • 2009 "Peaches En Regalia" – Zappa Plays Zappa

Grammy Nomination

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1990 Best Rock Instrumental Album Passion & Warfare
 • 1995 Best Rock Instrumental Performance "Tender Surrender" – from Alien Love Secrets
 • 1997 Best Rock Instrumental Performance "For the Love of God" – from G3 Live in Concert
 • 1999 Best Rock Instrumental Performance "Windows to the Soul" – from The Ultra Zone
 • 2001 Best Rock Instrumental Performance "Whispering a Prayer" – from Alive in an Ultra World
 • 2006 Best Rock Instrumental Performance "Lotus Feet" — lost to Les Paul & Friends's "69 Freedom Special"
 • 2008 Best Rock Instrumental Performance "The Attitude Song" — lost to Bruce Springsteen's "Once Upon a Time in the West"

Guitar Player Magazine

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1995 Gallery of Greats
 • 1995 Best Rock Guitarist (Tie with Jimmy Page)
 • 1995 Best Overall Guitarist 3rd Place
 • 1995 Best Experimental Guitarist (Tie with Buckethead)
 • 1995 Best Metal Recording 3rd Place
 • 1995 Best Overall Guitar Recording 2nd Place
 • 1995 Best Metal Guitarist 3rd Place
 • 1990 Best Rock Guitarist
 • 1990 Best Overall Guitarist
 • 1990 Best Guitar Album
 • 1990 Best Metal Guitarist
 • 1989 Best Rock Guitarist
 • 1988 Best Rock Guitarist
 • 1987 Best Rock Guitarist
 • 1987 Best Overall Guitarist
 • 1986 Best Rock Guitarist
 • 1990 Most Valued Player (tie with Stevie Ray Vaughan)
 • 1990 Best Album
 • 1990 Best Rock Guitarist
 • 1990 Best Guitar Solo (For the Love of God)
 • 1989 Best Rock Guitarist

International Music Award Nomination

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1990 Best Guitarist

Select Magazine (UK)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1990 Best Album (Passion and Warfare)
 • 1990 Best Musician
 • 1990 Sexiest Male

Guitar for the Practicing Musician

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1993 Editor’s Choice Award
 • 1990 Reader’s Choice - Guitar Album of the Year
 • 1990 Best Instrumental Guitarist of the Year
 • 1988 Rock Guitarist of the Year
 • 1987 Hall of Fame
 • 1986 Guitar in the 90’s Award
 • 1993 Best Hard Rock Performance
 • 1990 Guitarist of the Year
 • 1989 Best Rock Guitarist

Young Guitar (Japan)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1997 Best Rock Guitarist
 • 1991 Best Rock Guitarist
 • 1996 Best Guitarist
 • 1997 Best Guitarist
 • 1990 Best Selling Album (No. 10)
 • 1990 Best Selling LP Sleeve (No. 1)
 • 1990 Best Selling Promo Video (No. 5, I Would Love To)
 • 1990 Best Selling Promo Video (No. 7, The Audience is Listening)
 • 1990 Best Sex Object (No. 6)
 • 1990 Best RAW Cover (No. 3)
 • 1995 Best Hard Rock Guitarist - 2nd Place
 • 1990 Best Album
 • 1990 Best Guitarist
 • 1990 Best Musician
 • 1990 Best Guitarist (Reader's Poll)

California Music Awards

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 2001 Outstanding Guitarist (nominee)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]