Springfield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Springfilld
Qytet
Vendndodhja
Springfilld is located in SHBA
Springfilld
Springfilld

Koordinatat: 39°46′58″V 89°39′00″P / 39.78278°V 89.65000°P / 39.78278; -89.65000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Rrethi Sangamon
Kryetari i Bashkisë J. Michael Houston
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 156 km2
Lartësia 182 m (m.n.d.)
Dendësia 797 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 217
Aeroporti Abraham Lincoln Capital Airport
Koordinatat 39° 46′ 58″ Veri

89° 39′ 00″ Perëndim

Springfield është kryeqyteti i tretë dhe aktual i shtetit të IllinoisShtetet e Bashkuara të Amerikës dhe qendra e qarkut Sangamon me një popullsi prej 116.909 banorësh. Mbi 200.000 persona jetojnë në zonën metropolitane të Springfilldit, ku përfshihet qarku Sangamon dhe rrethina të qarkut Menard. Springfieldi i ditëve të sotme u themelua rreth fundit të vitit 1810, kohë kur Illinoisi u bë shtet. Banori më i njouhr i Springfield është Abraham Lincoln, i cili jetoi në këtë qytet nga viti 1837 deri sa u transferua në Shtëpinë e Bardhë në vitin 1861. Shumë pika turistike lidhen edhe me të shkuarën e Lincolnit në Springfield.

Qyteti drejtohet nga një këshill-bashkiak si formë qeverisjeje. Qeveria e shtetit të Illinoisit gjendet në Springfield. Gjithashtu aty gjenden Asambleja Gjenerale e Illionisit, Gjykata Supreme e Illinoisit dhe Zyra e Guvernatorit të Illinoisit. Në Springfield gjenden dy shkolla të mesme private dhe tre publike.

Historia

Emri origjinal i Springfield ishte Calohun, sipas senatorit të North Carolina, John C. Calhoun. Toka në të cilën sot shtrihet Springfield banohej fillimisht nga tregtarë që erdhën në lumin Sangamon1818. Banesa e parë e atij vendbanimi u ndërtua nga John Kelly1820, vendndodhja e saj gjendet në veriperëndim të kryqëzimit të rrugëve Second Street dhe Jefferson Street. Në 1821, Calohun u bë përfaqësuesi i kontesë Sangamon ; fal tokës pjellore dhe mundësive të mira për tregti shumë persona nga Kentucky, Virginia, dhe North Carolina shkuan në qytet. Rreth vitit 1832, senatori Calohun nuk kishte më të njëjtin favorizim nga opinioni publik dhe qyteti u riemërua Springfield. Kaskaskia ishte kryeqyteti i parë i Illinoisit, nga 1809 deri në vitin e parë si shtet më 1819. Vandalia ishte kryeqyteti i dytë nga 1919 deri më 1839. Springfield u bë kryeqyteti i tretë dhe aktual i Illinoisit1839.