John C. Calhoun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John C. Calhoun
Oil on canvas painting of John C. Calhoun, perhaps in his fifties, black robe, full head of graying hair
Portreti nga G. P. A. Healy, rr. 1845
7th Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara
Në detyrë
4 Mars 1825 – 28 Dhjetor 1832
Presidenti
Paraprirë ngaDaniel D. Tompkins
Pasuar ngaMartin Van Buren
Në detyrë
26 Nëntor 1845 – 31 Mars 1850
Paraprirë ngaDaniel Elliott Huger
Pasuar ngaFranklin H. Elmore
Në detyrë
29 Dhjetor 1832 – 3 Mars 1843
Paraprirë ngaRobert Y. Hayne
Pasuar ngaDaniel Elliott Huger
Të dhëna vetjake
U lind më
John Caldwell Calhoun

(1782-03-18)mars 18, 1782
Abbeville,Karolina e Jugut, SHBA
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Washington, D.C., SHBA
Vendi i prehjesKisha e Shën Filipit
Partia politikeDemocratike-Republikane (para 1828)
Demokratike (1828, 1839–1850)
Nulifikuese (1828–1839)
Bashkëshortja/et
(m. invalid year)
Fëmijët10, duke përfshirë Anna Maria Calhoun Clemson
ArsimimiKolegji i Yale-it
Shkolla Juridike Litchfield
NënshkrimiAppletons' Calhoun John Caldwell signature.jpg

John Caldwell Calhoun ( shqip: Xhon Kaeduell Kalhun; [1] 18 mars 1782 – 31 mars 1850) ishte një burrë shteti dhe teoricien politik amerikan që shërbeu si zëvendëspresidenti i shtatë i Shteteve të Bashkuara nga 1825 deri në 1832. I lindur në Karolinën e Jugut, ai mbrojti me këmbëngulje skllavërinë amerikane dhe u përpoq të mbronte interesat e jugorëve të bardhë . Calhoun filloi karrierën e tij politike si nacionalist, modernizues dhe përkrahës i një qeverie të fortë federale dhe tarifave mbrojtëse . Në fund të viteve 1820, pikëpamjet e tij ndryshuan rrënjësisht dhe ai u bë një përkrahës dhe drejtues i kauzave të të drejtave të shteteve, qeverisjes së kufizuar, anulimit dhe kundërshtimit të tarifave të larta . Calhoun e shihte pranimin e atyre politikave nga veriu si kusht që Jugu të qëndronte në Bashkim. Besimet dhe paralajmërimet e tij ndikuan shumë në shkëputjen e Jugut nga Bashkimi në 1860 dhe 1861. Ai ishte i pari nga dy zëvëndëspresidentët që dha dorëheqjen nga posti, i dyti ishte Spiro Agnew, i cili dha dorëheqjen në 1973.

Calhoun filloi karrierën e tij politike me zgjedhjen në Dhomën e Përfaqësuesve në 1810. Si një udhëheqës i shquar i fraksionit të skifterëve të luftës, ai mbështeti fuqishëm Luftën e vitit 1812 . Calhoun shërbeu si Sekretar i Luftës nën Presidentin James Monroe dhe, në atë pozicion, riorganizoi dhe modernizoi Departamentin e Luftës . Ai ishte një kandidat për president në zgjedhjet e 1824 . Pasi nuk arriti të fitonte mbështetje, Calhoun pranoi të ishte një kandidat për zëvendëspresident. Kolegji Zgjedhor e zgjodhi nënkryetar me shumicë dërrmuese. Ai shërbeu nën John Quincy Adams dhe vazhdoi nën Andrew Jackson, i cili mundi Adamsin në zgjedhjet e 1828, duke e bërë Kalhunin zëvëndëspresidentin më të fundit të SHBA-ve që shërbeu nën dy presidentë të ndryshëm.

Ai kishte një marrëdhënie të vështirë me Xheksonin, kryesisht për shkak të krizës së anulimit dhe aferës Petticoat . Në ndryshim nga ndjenjat e tij të mëparshme nacionaliste, Calhoun mbështeti fuqishëm të drejtën e Karolinës së Jugut për të anuluar legjislacionin federal të tarifave që ai besonte se favorizonte padrejtësisht Veriun, gjë që e futi atë në konflikt me sindikalistët si Xheksoni. Në 1832, me vetëm disa muaj të mbetur në mandatin e tij të dytë, Calhoun dha dorëheqjen si zëvëndëspresident dhe hyri në Senat . Ai kërkoi emërimin e Partisë Demokratike për presidencën në 1844, por humbi kundër kandidatit surprizë James K. Polk, i cili fitoi zgjedhjet e përgjithshme. Calhoun shërbeu si Sekretar Shteti nën Presidentin John Tyler nga 1844 deri në 1845, dhe në atë rol mbështeti aneksimin e Teksasit si një mjet për të zgjeruar fuqinë skllavopronare dhe ndihmoi në zgjidhjen e mosmarrëveshjes kufitare të Oregon me Britaninë. Calhoun u kthye në Senat, ku ai kundërshtoi Luftën Meksikano-Amerikane, Parakushtin e Wilmotit dhe Kompromisin e 1850 para se të vdiste nga tuberkulozi në 1850. Ai shpesh shërbeu si një i pavarur virtual, i cili rreshtohej në mënyra të ndryshme sipas nevojës, me Demokratët ose Uigët .

Më vonë në jetë, Calhoun u bë i njohur si "njeriu prej gize" për mbrojtjen e tij të ngurtë të besimeve dhe praktikave të bardha jugore. [2] [3] Koncepti i tij i republikanizmit theksoi mendimin pro-skllavërisë dhe të drejtat e shteteve siç shpërfaqeshin nga Jugu. Ai zotëronte dhjetëra skllevër në Fort Hill, Karolinë e Jugut, dhe pohoi se skllavëria, në vend që të ishte një " e keqe e domosdoshme ", ishte një " e mirë pozitive " nga e cila përfitonin si skllevërit ashtu edhe skllavëruesit. [4] Për të mbrojtur të drejtat e pakicave kundër sundimit të shumicës, ai bëri thirrje për një shumicë të njëkohshme me të cilën pakica mund të bllokonte disa propozime që mendonte se cënonin liritë e tyre. Për këtë qëllim, Calhoun mbështeti të drejtat e shteteve dhe anulimin, përmes të cilave shtetet mund të shpallnin të pavlefshme dhe të pavlefshme ligjet federale që ata i shihnin si jokushtetuese. Ai ishte një nga " Triumvirati i Madh " ose "Treshja e Pavdekshme" e udhëheqësve të kongresit, së bashku me kolegët e tij Daniel Webster dhe Henry Clay .

  1. ^ "Calhoun, John C." Oxford Dictionaries. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2016. Marrë më 29 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Coit 1950.
  3. ^ Miller 1996.
  4. ^ Wilson, Clyde N. (26 qershor 2014). "John C. Calhoun and Slavery as a 'Positive Good': What He Said". The Abbeville Institute. Marrë më 6 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)