Camilla Belle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Camilla Belle
U lind në (1986-10-02) 2 tetor 1986 (37 vjeç)
Kombësiaamerikane
TitulliCamilla Belle në 2009

Camilla Belle (lindur më 2 tetor, 1986) është një aktore amerikane. Rolet e saj më të rëndësishme janë në filmat The Lost World: Jurassic Park, When a Stranger Calls, 10,000 BC, The Quiet, dhe Push.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belle ka lindur si Camilla Belle Routh në Los Angeles. Nëna e saj, Cristina, është një dizajnere e mode braziliane, dhe babai i saj, Jack Wesley Routh, zotëron një kompani ndërtimi dhe ka qënë kompozitor i muzikës country [1]. Belle u rrit në një familje strikte katolike. Ajo mori pjesë në St. Paul's Catholic Elementary School [2] dhe pastaj Marlborough School, një shkollë e mesme vetëm për femra në Los Angeles [2]. Ajo flet rrjedhshëm gjuhën spanjolle dhe gjuhën portugeze.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2008, Belle filloi një lidhje me Joe Jonas pasi shkëlqeu në videon e muzikës të grupit për këngën "Lovebug" [3]. Nga fundi i korrikut 2009, Belle dhe Jonas përfunduan lidhjen e tyre [4].

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli Shënime
1993 Empty Cradle Sally Television
1993 Trouble Shooters: Trapped Beneath the Earth Jennifer Gates Television
1994 Deconstructing Sarah Young Elizabeth Television
1995 A Little Princess Jane
1995 Annie: A Royal Adventure! Molly Television
1996 Poison Ivy II Daphna Falk
1996 Marshal Law Boot Coleman Television
1997 The Lost World: Jurassic Park Cathy Bowman
1998 The Patriot Holly McClaren
1998 Practical Magic Sally Owens at age 11
1999 Replacing Dad Mandy Television
1999 Secret of the Andes Diana Willings
2000 Rip Girls Sydney Miller Television
2001 The Invisible Circus Phoebe at age 10–12
2001 Back to the Secret Garden Lizzie Buscana
2005 The Ballad of Jack and Rose Rose Slavin
2005 The Chumscrubber Crystal
2005 The Quiet Dot
2006 When a Stranger Calls Jill Johnson "Bell Ringer" – Philippines (English title), "Stranger Call" – Japan (English title)
2007 The Trap Hermia
2008 10,000 BC Evolet
2009 Push Kira Hollis
2009 À Deriva Ângela "Adrift" – International (English title)
2010 Father of Invention Lisa "Robert Axle" – USA (informal title)
2010 After the Wedding
2011 From Prada to Nada Nora
2011 Breakaway
(aka) Speedy Singhs
Mellisa Winters Post-production
2011 Zebras Pre-production
2012 Freaky Deaky Pre-production

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Camilla Belle: En Salta y sin dinosaurios (Camilla Belle: In Salta and Without Dinosaurs)". ClarinX Digital. 1 korrik 1997. Marrë më 9 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Camilla Belle: Biography". tv.com. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2012. Marrë më 14 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "It's Official: Joe Jonas and Camilla Belle Have Split". people.com. 27 korrik 2009. Marrë më 12 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Joe Jonas and Camilla Belle call it quits". 27 korrik 2009. Marrë më 28 korrik 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.