Jump to content

Campora San Giovanni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Campora San Giovanni

Campora San Giovanni ('Campura San Giuvanni' ose 'Campura Santu Janni', në dialektin arkaik Camporan) është një fshat italian pjesë e komunës Amantea, në provincën e Kozencës, në Kalabri, i vendosur afër kufirit me provincën e Katancaros. Fshati ka rreth 7.200 banorë.

 • Augurato
 • Carratelli
 • Cologni
 • Cozza
 • Cuccuvaglia
 • Fravitte
 • Gallo
 • Imbelli
 • Marano
 • Marinella
 • Mirabelli
 • Oliva
 • Piana Cavallo
 • Piana Mauri
 • Principessa
 • Ribes
 • Rubano
 • Strìttùrì
 • Villanova

Campora shtrihet në brigjet e Tirenit në një rrafshinë të vogël, pranë një kodre në të cilën rritet rrushi dhe ulliri. Prej aty duket një panoramë impresive:

 • në të majtë, gjiri i Lamezia Terme ;
 • përpara, në ditët e kthjellëta në horizont duket tymi i vullkanit Stromboli.

Sektorët ekonomikë më të rëndësishëm në Campora janë Bujqësia dhe Turizmi. Që nga mesi i shekullit të 20. kultivohet qepa Tropea e kuqe, që eksportohet edhe jashtë fshatit. Në Campora gjendet edhe një fshat turizmi. Porti që u ndërtua në 2003-shën e lidh Camporën me Ishujt Ajole.

Campora San Giovanni gjendet në rrugën shtetërore SS 18 dhe është e lidhur me hekurudhën. Autostrada A3, që lidh Salerno-n me Reggio Calabria-n, të lidh edhe me Aeroportin Lamezia Terme, që është rreth 25 kilometra larg.

Çdo vit festohet me fishekzjarre nga 1. deri 3. shtator festa e Patronatit në nder të Franc i Paolës.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]