Jump to content

Capens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kapens
Pamje e përgjithshme
Pamje e përgjithshme
Stema Kapens
VendiFranca
Sipërfaqja
1
6.770 km2 (2.614 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
677
 • Dendësia100/km2 (260/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Capens ( shqiptimi frëngjisht: [kapɛ̃s] ; Shqip: Kapensi) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Fshati shtrihet në bregun e majtë të lumit Garonë, i cili rrjedh në verilindje përmes mesit të komunës.

Kapensi kufizohet me pesë komuna të tjera: Noé në veri, Longages në veriperëndim, Carbonne në perëndim, Marquefave në jug dhe në fund nga Montaut në lindje.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962229—    
1968238+3.9%
1975247+3.8%
1982238−3.6%
1990253+6.3%
1999285+12.6%
2008483+69.5%
2018672+39.1%