Jump to content

Carbonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karbonë
Carbona (Ocitanisht)
Komunë
Bashkia
Bashkia
Stema Karbonë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
NdërkomunalitetVolvestre
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Denis Turrel[1]
Sipërfaqja
1
26.590 km2 (10.266 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.841
 • Dendësia220/km2 (570/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31107 /31390
Lartësia183–332 m (600–1,089 ft)
(avg. 206 m or 676 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Carbonne ( shqiptimi frëngjisht: [kaʁbɔn] ; Ocitanisht: Carbona ; Shqip: Karbona) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autoroute A64 kalon pranë fshatit. Stacioni Carbonne në hekurudhën Tuluzë-Bajonë ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Paun dhe Tarbesin.

Ndodhet në bashkimin e lumit Arize në Garonë . Në Garonë ndodhet një digë hidroelektrike .

Karbona kufizohet me nëntë komuna të tjera: Longages në veri, Capens në verilindje, Marquefave në lindje, Lacaugne dhe Latrape në juglindje, Rieux-Volvestre në jug, Salles-sur-Garonne në jugperëndim, Lafitte-Vigordane. në perëndim, dhe në fund nga Peyssies në veriperëndim.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.643—    
1800964−41.3%
18061.835+90.4%
18211.863+1.5%
18311.981+6.3%
18362.235+12.8%
18412.293+2.6%
18462.468+7.6%
18512.462−0.2%
18562.444−0.7%
18612.468+1.0%
18662.484+0.6%
18722.505+0.8%
18762.577+2.9%
18812.520−2.2%
18862.548+1.1%
18912.456−3.6%
18962.303−6.2%
19012.387+3.6%
19062.359−1.2%
19112.393+1.4%
19212.154−10.0%
19262.350+9.1%
19312.250−4.3%
19362.277+1.2%
19462.323+2.0%
19542.473+6.5%
19622.625+6.1%
19683.222+22.7%
19753.218−0.1%
19823.596+11.7%
19903.795+5.5%
19993.692−2.7%
20074.777+29.4%
20125.164+8.1%
20175.712+10.6%
20185.752+0.7%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.